Zavřít reklamu

Od iPadu Pro 2022 se neočekávají žádné velké designové změny, ostatně aktuálně nastolený vzhled je velice účelný. Není ale vyloučeno, že se přece jen něčeho dočkáme. Co se však týče funkcí, o kterých se čile spekuluje, rozhodně se je na co těšit. Zde tedy najdete vše, co víme o iPadu Pro pro rok 2022, který bychom tedy měli spatřit ještě letos. 

Design 

Některé úniky a informace od analytiků jsou pravděpodobné, jiné méně. Toto patří hned do té druhé skupiny. Kolují totiž zvěsti, že by iPad Pro, a to zejména ten větší úhlopříčky, mohl dostat výřez pro čelní TrueDepth kameru, aby mohl zmenšit své tělo při zachování velikosti displeje. Apple to ostatně dělá u iPhonů a MacBooků, tak proč by nemohl i u iPadů. Navíc víme, že to jde, protože Samsung Galaxy Tab S8 Ultra právě jako první tablet výřez v displeji obsahuje.

Displej 

Apple v loňském roce uvedl 12,9“ iPad Pro, jehož displej obsahuje technologii mini-LED. Vzhledem k tomu je zcela logické, že jím bude osazen i připravovaný vrcholový model, nicméně otázka je, jak to bude s tím menším 11“. Protože je tato technologie pořád hodně drahá a 12,9“ iPad se prodává více než dobře, tak se analytici Ross Young a Ming-Chi Kuo shodují na tom, že tato exkluzivita zůstane výhodou právě jen většího z modelů. Smůla.

iPad Pro Mini LED

Čip M2 

Modely iPadů Pro z roku 2021 dostaly čip M1 namísto toho řady A. Apple jej předtím použil už v MacBooku Air, Macu mini nebo 13palcovém MacBooku Pro. Přecházet zpět na mobilní čipy by nedávalo smysl, zůstávat na stejném také iPady Pro nemohou, protože by Apple nemohl prezentovat, jak jim narostl výkon. Vychází z toho tedy, že by nová řada měla dostat čip M2.

Nové konektory 

Japonský web MacOtakara přišel se zprávou, že nové generace iPadů Pro dostanou čtyřpinové konektory po svých bocích, které buď budou doplňovat Smart Connector nebo jej nahradí. Web naznačuje, že by tomu mělo být z důvodu pomoci při napájení periferií připojených do USB-C. Vzhledem k tomu, že ani Smart Connector není aktuálně patřičně využit, je otázkou, zda má takové vylepšení vůbec smysl.

MagSafe 

Marka Gurman z Bloombergu přišel s informací, že nová verze ‌iPadu Pro‌ bude podporovat bezdrátové nabíjení MagSafe, podobně, jako je tomu u iPhonů 12 a 13 (a bude tomu tak i u čtrnáctek). Apple by mohl celou zadní hliníkovou plochu iPadu nahradil sklem, i když možná vzhledem z obav o váhu a náchylnost na rozbití by bylo vhodnější vymezit jen určitý prostor, třeba kolem loga společnosti. Přítomny by tedy samozřejmě byly i magnety. Aby ale iPady MagSafe podporovaly, musel by Apple zapracovat na rychlostech nabíjení, které je limitováno na v dnešní době pomalých 15 W.

Reverzní bezdrátové nabíjení 

Pokud přijde MagSafe a podpora pro bezdrátové nabíjení, mohl by Apple poprvé uvést i ve svém produktu reverzní nabíjení. Protože mají iPady Pro dostatečně velkou baterii, rozhodně by pro ně nebyl problém podělit se o trochu její šťávy s jiným zařízením – třeba AirPody nebo iPhony. Takové zařízení byste jednoduše přiložili na vyznačenou plochu a nabíjení by začalo automaticky. Jedná se o funkci, která je na poli Android telefonů čím dál tím více běžnější. 

Kdy a za kolik 

Na podzim a dráž. Září patří iPhonům, takže je velice pravděpodobné, že pokud se máme s novými iPady Pro shledat ještě letos, bude to právě v rámci říjnové keynote. Na ní by ostatně mohla společnost ukázat i redesignovaný základní iPad 10. generace. Protože to bude do jisté míry výročí, jistě by si to speciální událost zasloužilo, i když základní iPad pravděpodobně hvězdou představení nebude. Nižší ceny pak očekávat opravdu nejde, takže pokud Apple nebude kopírovat ty stávající, dojde ke zdražení, a to doufejme, že jen kosmetickému. 11“ iPad Pro startuje na částce 22 990 Kč, 12,9“ iPad Pro pak na částce 30 990 Kč. K dispozici jsou paměťové varianty od 128 GB po 2 TB. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.