Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté na začátku týdne neunikla letošní první podzimní Apple Keynote. Na této očekávané konferenci Apple samozřejmě již tradičně představil nové iPhony, tentokrát s označením 13 a 13 Pro. Tím to ale rozhodně nekončilo, jelikož právě jablečné telefony byly takovou třešničkou na dortu. Ještě před nimi totiž kalifornský gigant představil Apple Watch Series 7, společně s novými generacemi iPadu a iPadu mini. Všem těmto zařízením se na našem magazínu postupně věnujeme. V posledních dnech jste mohli narazit především na srovnávací články. V tomto článku se podíváme na srovnání iPadu mini (6. generace) a iPadu mini (5. generace).

Procesor, paměť, technologie

Začneme v útrobách, stejně jako v případě ostatních srovnávacích článků. iPad mini (6. generace) disponuje aktuálně nejnovějším a nejvyspělejším čipem A-series od Applu – konkrétně se jedná o čip A15 Bionic. Ten má celkově šest jader, dvě z toho jsou výkonnostní a čtyři úsporná. Tento čip najdeme například právě u nejnovějších iPhonů 13 a 13 Pro. Nutno však zmínit, že oproti jablečným telefonům je výkon čipu A15 Bionic u iPadu mini (6. generace) uměle přiškrcen, tudíž výkon s jablečnými telefony není stejný. Maximální taktovací frekvence tohoto čipu je 3.2 GHz, iPad mini (6. generace) ji však má nastavenou na 2.93 GHz. iPad mini předchozí generace pak nabízí starší čip A12 Bionic, který se nachází například v iPhonu XS. Tento čip má taktéž šest jader, stejné je pak také rozdělení na dvě výkonnostní jádra a čtyři úsporná. Maximální taktovací frekvence je nastavena na 2.49 GHz. Apple uvádí, že si nový iPad mini oproti své předchozí generaci na poli výkonu polepšil až o 80 %.

Apple při představování nových produktů nikdy neuvádí, jak velkou mají operační paměť RAM. To znamená, že si vždy musíme pár hodin či dní počkat, až se tento údaj objeví. Dobrou zprávou je, že jsme se tuto informaci nedávno dozvěděli, tudíž vám ji můžeme prozradit. Konkrétně nabízí iPad mini (6. generace) operační paměť o kapacitě 4 GB, kdežto předchozí generace nabízí 3 GB RAM. Oba srovnávané modely pak nabízí biometrickou ochranu Touch ID. Ta je však u nového iPadu mini ukrytá v zapínacím tlačítku, kdežto předchozí generace iPadu mini ji má ukrytou v tlačítku plochy. Právě tlačítko plochy již u iPadu mini (6. generace) vůbec nenajdete, a to díky kompletnímu přepracování a zmenšení rámečků okolo displeje. Jestliže si pak pořídíte verzi Wi-Fi + Cellular, tak u nového iPadu mini získáte podporu 5G, zatímco u předchozího iPadu mini pouze LTE. K mobilní datové síti se můžete připojit pomocí nanoSIM, popřípadě pomocí eSIM.

mpv-shot0194

Baterie a nabíjení

Výše jsme zmínili, že Apple při představování neuvádí velikost operační paměti RAM. Pravdou ale je, že kromě tohoto údaje neuvádí ani přesnou kapacitu baterie. I tento údaj však nyní známe, tudíž vám ho sdělíme. iPad mini (6. generace) tedy disponuje baterií o kapacitě 5078 mAh, model předchozí generace pak nabídne o něco větší baterii, konkrétně s kapacitou 5124 mAh. Součástí balení obou srovnávaných zařízení je nabíjecí kabel, společně s napájecím adaptérem. iPad mini (6. generace) má v balení USB-C – USB-C kabel, u starší generace je pak součástí balení Lightning – USB-C kabel. Apple konkrétně v případě výdrže na webu uvádí, že oba modely vydrží až 10 hodin při prohlížení webu na Wi-Fi či při sledování videa, anebo až 9 hodin při prohlížení webu v mobilní datové síti.

mpv-shot0210

Konstrukce a displej

Jak nová generace iPadu mini, tak i ta předchozí má tělo zpracováno z hliníku. Pokud však postavíte oba dva tyto modely vedle sebe, tak zjistíte, že došlo k opravdu velkým změnám. iPad mini (6. generace) totiž přichází s novým designem, což znamená, že je po vzoru iPadu Pro a iPadu mini kulatější a má ostré hrany. Kromě toho pak došlo také ke zmenšení rámečků okolo displeje, což Apple vedlo k odstranění tlačítka plochy. Na horní straně iPadu (6. generace) najdete nově, kromě tlačítka pro zapnutí s Touch ID, tlačítka hlasitosti. Ty jsou u staršího modelu umístěny na levé straně. U nové generace pak potěší i příchod USB-C konektoru, zatímco pátá generace iPadu mini disponuje zastaralým konektorem Lightning. Na zádech obou iPadů mini se nachází fotoaparát. Ten u iPadu mini (6. generace) trčí ven z těla, zatímco u páté generace je objektiv zarovnaný s tělem.

Změn jsme se dočkali také na poli displeje. iPad mini (6. generace) totiž nově nabízí Liquid Retina displej, a to s úhlopříčkou 8.3″ a rozlišením 2266 × 1488 pixelů při 326 pixelech na palec. iPad mini (5. generace) pak disponuje klasickým Retina displejem, který má úhlopříčku 7.9″ a rozlišení 2048 × 1536 při 326 pixelech na palec. Nutno zmínit, že i když má iPad mini (6. generace) větší displej, tak nedošlo k celkovému zvětšení těla, nýbrž dokonce ke zmenšení. Oba porovnávané modely nabízí dále oleofobní úpravu proti šmouhám, antireflexní vrstvu, podporují široký barevný rozsah P3 a TrueTone. iPad mini (6. generace) se pak může pochlubit podporou Apple Pencil 2. generace, u předchozí generace si musíte vystačit s podporou první generace.

mpv-shot0191

Fotoaparát

Co se týče fotoaparátu, tak jsme se u nového iPadu mini dočkali příjemných změn. Ten konkrétně nabízí 12 Mpx fotoaparát se clonovým číslem f/1.8, až 5x digitálním zoomem, čtyřdiodovým True Tone bleskem a podporou Smart HDR 3 pro fotografie. iPad mini (5. generace) má pak fotoaparát slabší – má rozlišení 8 Mpx, clonové číslo f/2.4 a až 5x digitální zoom. Chybí mu však například LED dioda pro přisvícení scény, navíc k tomu podporuje pouze Auto HDR pro fotky, zatímco šestá generace nabízí Smart HDR 3. V případě natáčení videa je na tom samozřejmě lépe šestá generace. Ta zvládá natáčení až ve kvalitě 4K při 60 FPS, u páté generace je pak nutné se smířit jen s 1080p videem při maximálně 30 FPS. iPad mini (6. generace) pak nabízí rozšířený dynamický rozsah pro videa, a to až při 30 FPS. Zpomalené video pak novou generací iPadu mini natočíte v rozlišení 1080p až při 240 FPS, předchozí generace pak zvládá zpomalené video natáčet pouze v 720p při 120 FPS. Při natáčení pak můžete u obou modelů využít 3x digitální zoom a časosběr.

mpv-shot0224

Vylepšení pak proběhlo i u předního fotoaparátu. iPad mini šesté generace konkrétně nabízí ultra-širokoúhlý 12 Mpx přední fotoaparát s clonovým číslem f/2.4, předchozí generace pak disponuje postarším širokoúhlým FaceTime HD fotoaparátem s rozlišením 7 Mpx a clonovým číslem f/2.2. iPad mini (6. generace) díky ultra-širokoúhlému fotoaparátu podporuje Center Stage či možnost 2x oddálení. Nechybí ani podpora dynamického rozsahu pro video, a to až při 30 FPS, společně se Smart HDR 3. Oba porovnávané iPady umí kinematografickou stabilizaci videa a natáčení 1080p videa, nabízí také Retina Flash.

Barvy a úložiště

Ještě předtím, než se rozhodnete pro zakoupení šesté či páté generace iPadu mini, tak si ještě musíte vybrat barvu a úložiště. iPad mini (6. generace) můžete sehnat ve vesmírně šedé, růžové, fialové a hvězdné bílé barvě, zatímco iPad mini (5. generace) ve stříbrné, vesmírně šedé a zlaté. Co se týče úložiště, tak u obou modelů je možné vybrat bud 64 GB, anebo 256 GB. Oba modely jsou pak k dispozici ve verzích Wi-Fi a Wi-Fi + Cellular.

iPad mini (6. generace) iPad mini (5. generace)
Typ a jádra procesoru Apple A15 Bionic, 6 jader Apple A12 Bionic, 6 jader
5G ano ne
Paměť RAM 4 GB 3 GB
Technologie displeje Liquid Retina Retina
Rozlišení a jemnost displeje 2266 x 1488 pixelů, 326 PPI 2048 x 1536 pixelů, 326 PPI
Počet a typ objektivů širokoúhlý širokoúhlý
Clonová čísla objektivů f/1.8 f/2.4
Rozlišení objektivů 12 Mpx 8 Mpx
Maximální kvalita videa 4K při 60 FPS 1080p při 30 FPS
Přední fotoaparát 12 MPx 7 MPx
Interní úložiště 64 GB a 256 GB 64 GB a 256 GB
Barva vesmírně šedá, růžová, fialová, hvězdně bílá stříbrná, vesmírně šedá, zlatá
.