Zavřít reklamu

Jak jsme psali již v úplně prvním článku, tak Apple pracuje na opravě problémů se signálem. Nyní to vypadá, že by se nový iOS 4.0.1 mohl objevit na začátku příštího týdne, možná hned v pondělí.

Zaměstnanci Apple totiž na svém fóru potvrdili, že Apple pracuje na opravě problémů se signálem a nový iOS 4.0.1 by se mohl objevit na začátku týdne, pravděpodobně hned v pondělí. O nějakou chvíli později ale byly tyto reakce podpory Apple smazány. Není tedy jasné, jestli se vydání odsouvá, jestli napsali zaměstnanci blbost nebo jestli se Apple nechce vyjadřovat k problému tímto způsobem.

Ukazatel signálu
Zobrazovat aktuální signál v telefonu je vždy oříšek. Skvělá odpověď zazněla v diskuzích na Jablíčkáři od čtenáře -mb-, který řekl: „Elmag pole je opravdu trošku složitější záležitost, než aby šlo popsat čárkama na indikátoru stavu signálu, které jsou jen takovým legračním pokusem o vizualizaci, aby se lidi měli na co koukat“. Jak se ukázalo, tak ačkoli iOS 4 ukazuje méně čárek signálu než iPhone 3GS se starším iPhone OS, tak navzdory tomu jsou hovory z iOS 4 ve stejné kvalitně, ne-li ještě lepší.

Špatná kalibrace frekvencí v basebandu
Jak to tak vypadá, tak se problém týká basebandu a problém by měl být v tom, že jsou špatně nakalibrovány rádiové frekvence. Zdá se, že výpadky hovorů přijdou ve chvíli, kdy se telefon měl snažit o změnu frekvence. Místo toho, aby přešel na frekvenci, kde je poměr síly signálu a rušení nejlepší, tak raději ohlásí „No service“ a dojde k výpadku hovoru.

iOS 4 přinesl několik změn toho, jak baseband vybírá, kterou frekvenci využít. I to může být znamení toho, že chyba je především softwarová a při úpravách prostě došlo k chybě. To vysvětluje, proč stejný problém mají i majitelé iPhone 3GS.

iPhone 4 má lepší příjem signálu než starší modely
Naopak příjem signálu by měl být v iPhone 4 ještě lepší než ve starších modelech přesně tak, jak řekl Steve Jobs na keynote. The New York Times sice psali o problémech se signálem, ale vycházeli spíše z článků serveru Gizmodo. Na konci článku autor píše, že se staršími modely iPhone neměl šanci volat z domu, zatímco s novým iPhone 4 z domu provolal už tři hodiny za jeden den.

Dokazování problémů se signálem na Youtube gradoval a tak se každý snažil držet svůj iPhone 4 co nejvíce křečovitě, aby anténu co nejvíce zakryl a čárky zmizely. Poté lidé začali zakrývat antény i u ostatních telefonů (například Nexus One) a čárky překvapivě také mizely! :)

Poučení: Pokud budete zakrývat anténu svého bezdrátového zařízení, tak dojde k poklesu signálu. Měl by být tento pokles ale natolik výrazný, že by mělo docházet k výpadku hovorů, když uživatel drží telefon normálně v ruce? Spíše ne a toto by měl Apple odladit v nové verzi basebandu, respektive iOS 4.0.1. Tyto problémy ale budou logicky přetrvávat v oblastech s velice špatným signálem.

Jako nejlepší příspěvek této hysterie tak označuji tweet redaktora AppleInsider (@danieleran): „Blokování antény iPhone 4 zabíjí příjem signálu. Blokování mikrofonu zabíjí hlas a po zakrytí obrazovky není možné vidět Retina displej.“

zdroj: AppleInsider

Zakladatel Apple magazínu Jablíčkář.cz, nyní píší články pouze na téma nejlepší aplikace pro iPhone, iPad a Mac OS na serveru AplikaceDne.cz a krátké novinky a postřehy naleznete i na mém Twitter účtu @janzdarsa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Proč by mělo být složité popsat signál, co třeba síla signálu [dBm] a od té se odvíjí potom i ten „počet čárek“, to je podle mě docela exaktní, reakce čtenáře -mb- je potom k smíchu :)

  Mereni jen podle sily signalu ti prijde exaktni? :)

  No tak asi je logické že když se překryjou ty antény nebo k čemu tam dochází, že bude ten zisk na anténě menší, určitě ty klesající čárky nejsou jenom samovolná animace.

  Jinak ještě ad ty ostatní telefony – věřím tomu, že ten signál jde srazit i u ostatních jak -mb- psal, ale problém je v tom, že za běžného držení při hovoru se to stát téměř nemůže. U iPhonu 4 díky anténě v bocích prostě neexistuje jiná možnost než to držet za antény a kolik lidí bude asi když jim přijde hovor přemýšlet nad tím jak správně telefon chytnout do ruky? :)

  Držení telefonu je problém obecně – třeba Nokia E72 má anténu ve spodní části telefonu a opravdu jsem četl (mám pocit, že přímo v návodu k použití), že je potřeba telefon držet tak, aby nebyla spodní část zakrytá, tj. že se má držet za horní okraje.

  Problém s držením (zcela jiného druhu) už má potenciálně i iPhone 3G/3GS – na spodní straně je mikrofon (na pravé straně a reproduktor (na levé straně). Mám pár známých s obrovskou rukou, co během telefonování dokážou mikrofon ucpat a pak je není slyšet. Stejně tak asi ale nebude problém ucpat mikrofon prstem i u libovolného jiného telefonu.

  Čili – dovedu si představit, že za určitých podmínek může být problém propojení gsm a wifi antény prstem. Myslím, že s tím museli u Apple počítat a mezery mezi anténami umístili takhle schválně (nejsou v nějakých geometrických středech), ale holt někomu tam přesto vyjde prst během telefonování – ten si na to bude muset dávat pozor a nebo iPhone vrátí a koupí si telefon, co mu bude vyhovovat. Možná vyjde aktualizace iOS4, která ten problém nějak obejde, ale zcela ho imho odstranit nejde, protože fyzika musí platit :-)

  Jen tak pro zajímavost – o jaké síle signálu se tu bavíme? O tom, co telefon přijímá? Nebo o tom, co telefon vysílá? Rušení signálu jiným se v tom projeví jak?

  Opravdu je asi čas smířit se s tím, že těch 5 čárek je jen taková bonusová realtime hra pro ukrácení dlouhých podzimních večerů.

  U buňkové sítě GSM je to ale opravdu trochu složitější, protože každý telefon současně měří úroveň přijímaného výkonu až 6 buněk a přepíná se do té, která je pro něj momentálně nejlepší. A v téhle funkci je – jak je napsáno v článku – v iOS 4.0 zřejmě chyba.

  Pamatuje si někdo za jak dlouho opravili WiFi problémy š příchodem OS 3.0?
  Jinak mi to pripada jako další reklama ..negativni..taky rekama :D

  a) Kdyby Gizmodo neukradlo(?) telefon technikovi co ladí baseband, třeba by vše fungovalo jak má :)
  b) V našem banánistánu nám tento problém nehrozí, i kdyby se tady prodával, počet kusů by byl v desítkách ne statisích denně jako v USA. Než bude u nás, bude po problému, buď minor updatem FW nebo minor updatem HW

  Internet má obrovskou sílu v tom, že stačí jednotky nespokojeneců publikující na čteném serveru a lavina jede… Myslím, že tenhle problém bude vyřešen uspokojivě.

  Je to momentálně nejlepší zařízení svého druhu a žádná anténa to nezmění.

  Kdyz mam plny pocet carek tak mi hovor nevypadava…. kdyz mam jednu tak vypadava… Takze sorry, ale ten ukazatel smysl ma a bagatelizovat to, je alibismus…

  Main Products:
  iPhone 2G/3G/3GS/4G/iPad/iPod spare parts and accessories.

  For payment, delivery and other terms you concern, please see below:
  Payment: PayPal, T/T, Western Union, Wire Transfer
  Shipment Via: UPS/DHL/EMS
  Warranty: 3 months
  Lead time: next or same day, big orders vary from quantity

  Full price list will be provided if needed.
  Any questions, plz don’t hesitate to contact me.

  Looking forward to be a partner of your company.

  Kind regards,
  Sales Manager
  IWORTHTECH CO., LTD
  ADD: Baoan,District , Shenzhen City,518131, Guangdong, China
  Email: sales@Iworthtech.com

celý text

Čtěte více.