Zavřít reklamu

Jednou z největších novinek iPhonů 15 Pro a 15 Pro Max je použití titanu v jeho rámečku, kdy tento luxusní materiál, ze kterého se vyrábějí vesmírné rakety, má být nesmírně odolný a lehký. Nahradil starou známou ocel, která má nevýhodu především v tom, že je těžká. Jenže jak ukazují první drop testy, není v nové generaci příliš o co stát. 

Ti, kteří na to mají to srdce, totiž již podrobili nové iPhony drop testům. Není to sice příliš vědecké, na druhou stanu to mnohdy ukáže, jak se skutečně může iPhone po pádu poškodit. Titanová novinka z toho ale nevychází zrovna dobře a dá to napovědět tomu, že titanový rám není všechno. Pořád je třeba uvažovat tak, že přední a zadní stranu kryje sklo, a to je právě na veškeré poškození nejnáchylnější.

V přímém porovnání s loňskou generací, tedy iPhonem 14 Pro, to pak vypadá, že novinka je v důsledku oblejších hran více náchylná na celkové poškození, a rámeček z titanu ji nijak nezabrání. Může to tedy znít jako upgrade na sílu, kdy Apple potřeboval ukázat něco nového a jiného, proto zde máme nový materiál i mírně obměněný design. Titan je poměrně tuhý a náraz rozprostírá do jiných oblastí zařízení, kdy se samozřejmě přímo nabízí sklo. Podle testu tedy jasně vyhrává iPhone 14 Pro.

Není ale třeba věšet hlavu. Jedná se o první a nikterak odborný a poměrně náhodný test, takže ty další mohou dopadnou ve prospěch novinky. Zároveň zde máme celou řadu ochranných krytů, do kterých stejně většina z nás své telefony oblékáme a pak, kdyby skutečně nejhůř bylo, Apple alespoň zlevnil náhradní díly.

Standard odolnosti 

Věřte tomu nebo ne, ve světě existují i dané specifikace různých odolností. Jedním z těch nejznámějších je vojenský MIL-STD-801G. Aniž byste se ponořili do zkoumání 100stránkového návodu, který pokrývá téměř všechny možné testy, zmiňuje, že k optimálnímu určení odolnosti je ideální provést pět opakujících se testů, ne jeden, jaký můžete vidět v prvním crash testu. Jde pak i o kontrolované okolnosti, aby byla situace simulována vždy stejně, což ani zde tedy neplatí. Jasně z toho vyplývá, že není třeba se hned děsit toho, že se vám po prvním pádu titanový iPhone rozletí na kusy.

iPhony 15 a 15 Pro koupíte zde

.