Zavřít reklamu

Apple je znám svými vysokými maržemi. Za těmi stojí ale roky optimalizace výrobního procesu a snižování nákladů. Výsledek pak můžeme vidět například na iPhone 11 Pro Max.

Apple prodává základní iPhone 11 Pro Max za 32 990 Kč. Tato vysoká cena však samozřejmě neodpovídá výrobním nákladům telefonu, které jsou sotva polovinou z celkové ceny. Server TechInsights rozebral poslední vlajkovou loď a každou součástku přibližně ohodnotil dle dostupných zdrojů.

Nikoho asi nepřekvapí, že nejdražší komponentou je tří-kamerková soustava fotoaparátů. Ta vyjde na zhruba 73,5 dolarů. Následuje AMOLED displej s dotykovou vrstvou. Ten se cenově pohybuje okolo 66,5 dolarů. Teprve až po něm přichází na řadu procesor Apple A13, který vyhází na 64 dolarů.

Cena práce odvisí od lokality. Obvykle si však Foxconn účtuje přibližně 21 dolarů, ať jde o čínskou nebo indickou továrnu.

iPhone 11 Pro Max camera

Výrobní cena iPhone 11 Pro Max je sotva polovina ceny

TechInsights spočítali, že celková výrobní cena je přibližně 490,5 dolarů. To je 45 % celkové prodejní ceny iPhonu 11 Pro Max.

Samozřejmě, mnozí mohou vznést oprávněné námitky. Cena materiálů a výroby (BoM – Bill of Materials) nepočítá s platy zaměstnanců Applu, náklady na reklamu a doprovodné poplatky. Rovněž není v ceně ani výzkum a vývoj nezbytný pro návrh a design mnoha součástek. Částka nepokrývá ani software. Na druhou stranu si lze alespoň částečně utvořit obrázek, jak na tom Apple s výrobní cenou je.

 

Hlavní konkurent Samsung se může s Applem lehce měřit. Jeho Samsung Galaxy S10+ totiž stojí 999 dolarů a výrobní cena byla spočítána na zhruba 420 dolarů.

Applu hodně pomáhá tlačit cenu dolů také prodlužující se výrobní cyklus. Nejdražší byl iPhone X, neboť poprvé přinesl nový design, součástky a celý proces. Loňské iPhony XS a XS Max už na tom byly lépe a letos s iPhony 11 Apple těží z tříletého výrobního cyklu.

.