Zavřít reklamu

Společnost IHS Research se letos opět pustila do odhadů nákladů, které Apple musí zaplatit za výrobu jednoho iPhonu 8, resp. iPhonu 8 Plus. Tyto analýzy se objevují každý rok, když Apple představí nějaké novinky. Zájemcům mohou dát hrubou představu o tom, kolik stojí výroba telefonu. Letošní iPhony jsou zase o něco dražší, než byly ty loňské. Tomu také částečně odpovídá zvýšení výrobních nákladů, které oproti loňskému modelu rozhodně není nezanedbatelné. Částka, na kterou IHS Research přišla, je však tvořena pouze cenami za jednotlivé komponenty. Není v tom zahrnuta samotná výroba, R&D, marketing a další.

Loňský iPhone 7, respektive jeho základní konfigurace s 32GB paměti, měl výrobní náklady (za hardware) pohybující se kolem 238 dolarů. Podle dat IHS Research jsou náklady na výrobu letošního základního modelu (tj. iPhone 8 64GB) necelých 248 dolarů. Retailová cena tohoto modelu 699 dolarů (US trh), jedná se tedy zhruba o 35% prodejní ceny.

iPhone 8 Plus je logicky dražší, neboť obsahuje větší displej, více operační paměti a duální kameru, místo klasického řešení s jedním senzorem. Výroba 64GB verze tohoto modelu stojí v hardwaru zhruba 288 dolarů, což je o necelých 18 dolarů na kus více, než tomu bylo loni. Jen tak pro zajímavost, samotný modul s duální kamerou stojí 32,50USD. Nový procesor A11 Bionic je o 5 dolarů dražší, než tomu bylo u jeho předchůdce A10 Fusion.

Společnost IHS Research si za svými daty stojí, byť se k podobným analýzám velmi negativně vyjadřoval Tim Cook, který sám prohlásil, že ještě neviděl žádnou analýzu ceny hardwaru, která by se alespoň trochu přibližovala tomu, co Apple za tyto komponenty platí. Snaha o výpočet výrobních nákladů na nové iPhony ovšem patří ke každoročnímu koloritu, který se s vydáním nových produktů váže. Bylo by tedy škoda se o tuto informaci nepodělit.

Zdroj: Appleinsider

.