Zavřít reklamu

Dokument Steve Jobs: The Man in the Machine, jenž si odbyl svou premiéru na letošní skupině hudebních a filmových festivalů SXSW (South by Southwest), se objevil v nabídce některých online filmových služeb, iTunes nevyjímaje (bohužel ne v českém iTunes). Snímek se snaží podchytit světlé i stinné stránky zakladatele Applu, což samozřejmě vyvolává rozporuplné reakce.

„Nepřesný a záměrně malicherný pohled na mého přítele. Tohle není obraz Steva, kterého jsem znal,“ vyjádřil se k filmu Eddy Cue, šéf internetových aplikací a služeb Applu. Podle autora dokumentu však někteří z bývalých členů výkonné rady shledávají film jako přesný. Jak už to tak bývá, pravda je zřejmě někde mezi.

[youtube id=“jhWKxtsYrJE“ width=“620″ height=“350″]

Během dvouhodinového dokumentu jsou vedeny rozhovory s lidmi, kteří se Stevem pracovali nebo k němu měli blízko. Rozhodně se nejedná o životopis, ale spíše o jakýsi balíček témat, díky nimž je možné získat náhled do Jobsovy osobnosti, ať už se jedná o vlastnosti pozitivní nebo negativní.

Tématy jsou například tzv. Blue Boxes (zařízení, které nelegálně umožňovalo volat komukoliv zdarma), první Macintosh, hledání mentora, dcera Lisa, návrat do Applu, iMac, iPod, iPhone, ale také podmínky v čínských továrnách, kauza iPhonu 4 ponechaného na baru, podezřelé nákupy akcií nebo (ne)odvádění daní díky pobočkám v Irsku.

Osobně mám z dokumentu smíšené pocity, ale určitě jej doporučuji. Nikdo není dokonalý, což samozřejmě platilo také o Stevu Jobsovi. Spíše mi některé pasáže přišly nerelevantní k Jobsovi – například sebevraždy v továrně Foxconnu nebo nepoměr platu čínského pracovníka k marži na jednom kusu prodaného iPhonu. Každopádně se na dokument podívejte a udělejte si vlastní obrázek. Budeme rádi, když se své dojmy podělíte.

Témata:

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Byl to napůl dokument o „Steve Jobs“ a napůl o Apple. Pro mě je „Steve Jobs“ příběh ta nejkrásnější pohádka. Člověk, co následoval to, čemu věřil a dosáhl z nuly až na naprostý vrchol. Pokud bych někdy mluvil o 100% naplněném životu, bylo by to o něm. Samozřejmě všechno má své stinné stránky. Jinak dokument prakticky nepřináší nic nového, pokud se někdo už snažil zjistit více, všechno ví, rozhodně to není „must see“ titul. Ale bylo to hezké připomenutí si člověka, co založil tuhle společnost, která tvoří ty nejlepší produkty, před dnešním keynote :-)

celý text

Čtěte více.