Zavřít reklamu

Třetí betaverze všech tří operačních systémů vyšly dva týdny po těch předchozích, což odpovídá průměru četnosti jejich zveřejňování. Zatím jsou stále dostupné pouze uživatelům s vývojářským účtem, široké veřejnosti však bude OS X El Capitan umožněn testovat někdy v průběhu léta, což platí nově také pro iOS 9 (přihlásit se k testování veřejné bety můžete zde). U watchOS si budou muset „obyčejní uživatelé“ na novou verzi počkat až do vydání její finální podoby na podzim.

OS X El Capitan bude už jedenáctou verzí OS X. Apple u něj v zásadě dodržuje tradici uvádění větších změn u každé druhé verze systému. Naposledy se tak událo u OS X Yosemite, El Capitan tedy přináší spíše méně výrazné funkce a zaměřuje se hlavně na zvýšení stability a rychlosti. Změna vzhledu se u něj bude týkat pouze systémového fontu, který se z Helveticy Neue změní na San Francisco. Vylepšenou a rozšířenou funkcionalitu pak mají přinést Mission Control, Spotlight a práce v celoobrazovkovém režimu umožňující zobrazit vedle sebe dvě aplikace zároveň. Ze systémových aplikací budou novinky nejzřetelnější u Safari, Mailu, Poznámek, Fotek a Map.

Třetí betaverze OS X El Capitan přináší opravy a zlepšení stability dostupných funkcí a několik nových maličkostí. V Mission Control lze okno aplikace v celoobrazovkovém režimu přetáhnout z horní lišty zpět na plochu, do aplikace Fotky byla přidána automaticky vytvářená alba pro autoportréty a snímky obrazovky a Kalendář má novou úvodní obrazovku poukazující na nové funkce – aplikace umí automaticky vytvářet události podle informací v příchozích e-mailech a využívat Mapy k vypočítání času odchodu tak, aby uživatel dorazil včas.

Podobně jako OS X El Capitan, také iOS 9 se zaměří především na zlepšení stability a výkonu systému. Kromě toho však byla rozšířena role Siri a Hledání při používání zařízení – v závislosti na poloze a denní době budou například odhadovat, co se uživatel snaží najít, s kým se spojit, kam jít, kterou aplikaci spustit apod. iOS 9 pro iPad se naučí pravý multitasking, tedy aktivní užívání dvou aplikací zároveň. Vylepšeny budou také jednotlivé aplikace jako Poznámky a Mapy a přidána bude jedna nová, nazvaná News (Zprávy).

Největší novinkou třetí vývojářské bety iOS 9 je aktualizace aplikace Hudba, která nyní umožňuje přístup k Apple Music. Poprvé se také objevuje nová aplikace News. Ta je agregátorem článků ze sledovaných médií, podobným Flipboardu. Články zde budou upraveny pro co nejpohodlnější čtení na iOS zařízeních, s bohatým multimediálním obsahem a bez reklam. Další zdroje půjde přidávat buď přímo z aplikace, nebo z webového prohlížeče prostřednictvím nabídky sdílení (share sheet). Aplikace News bude s vydáním plné verze iOS 9 dostupná zatím jen v USA.

Další změny ve třetí betaverzi se už týkají pouze vzhledu, ačkoliv ten má vliv i na funkci. To platí stejně jako ve Fotkách v OS X El Capitan také pro automaticky vytvářená alba pro autoportréty a snímky obrazovky a složky aplikací u iPadu, které nově zobrazují mřížku ikon ve čtyřech řádcích a čtyřech sloupcích. Nakonec, aplikace Kalendář má ve vyhledávání novou ikonu, nové ikony přibyly u možností zobrazivších se po šoupnutí zprávy doleva nebo doprava v aplikaci Mail a Siri přestala při aktivaci vydávat svůj charakteristický zvuk.

watchOS 2 významně rozšíří schopnosti Apple Watch pro vývojáře i uživatele. První skupina totiž bude moci vytvářet nativní aplikace (ne pouze „zrcadlené“ z iPhonu) a ciferníky a dostane přístup ke všem senzorům hodinek, což znamená širší a lepší možnosti využití pro všechny uživatele.

Třetí vývojářská beta watchOS 2 vývojářům oproti těm předchozím lépe zpřístupňuje práci se senzory, digitální korunkou a procesorem hodinek. Objevilo se ale také několik viditelných změn. Z Apple Watch je nyní přístupná Apple Music, tlačítka ciferníku pro odemykání hodinek se z kruhů změnily na obdélníky, které jsou větší a tedy snadněji stisknutelné, jas displeje a hlasitost lze regulovat přesněji, aplikace Počasí ukazuje čas poslední aktualizace a přidán byl zámek aktivace. Ten je schopen hodinky v případě ztráty či odcizení zcela znefunkčnit a pro opětovné použití nařídit vyžádání Apple ID a hesla, což u Apple Watch znamená znovu je aktivovat pomocí „QR kódu“.

Tato betaverze se však, jak už to u zkušebních verzí bývá, potýká s několika problémy, mezi něž patří slabá výdrž baterie, problémy s GPS a chyby v haptické odezvě.

Aktualizace na všechny tři nové vývojářské bety jsou dostupné buď z daných zařízení (u watchOS z iPhonu), nebo z iTunes.

Zdroj: 9to5Mac (1, 2, 3, 4, 5)
.