Zavřít reklamu

Už na zářijové keynote jsme se dozvěděli, že nový operační systém OS X El Capitan pro počítače Mac vyjde 30. září. Tehdy však ještě Apple tuto informaci pouze nenápadně skryl do své prezentace. Dnes zítřejší vydání El Capitana potvrdil.

OS X El Capitan bude stejně jako několik jeho předchůdců ke stažení zcela zdarma z Mac App Storu. Pro mnohé uživatele se ale nebude jednat o tak velkou novinku, protože celé léto běžel veřejný testovací program, v rámci kterého si mohli OS X El Capitan a jeho nové funkce vyzkoušet i běžní uživatelé.

„Zpětná vazba z našeho OS X beta programu byla neuvěřitelně pozitivní a myslíme si, že zákazníci budou své Macy díky El Capitanovi milovat ještě víc,“ uvedl k zítřejšímu oficiálnímu spuštění nového systému Craig Federighi, senior viceprezident softwarového inženýrství.

Nejnovější počítačový operační systém od Applu, který přinese vylepšení základních aplikací, ale také zlepšený výkon a stabilitu celého systému, půjde spustit na všech Macích představených od roku 2009 a dokonce na některých z let 2007 a 2008.

Následující Macy jsou kompatibilní s OS X El Capitan (ne všechny funkce ale na všech fungují, například Handoff nebo Continuity):

 • iMac (polovina roku 2007 a novější)
 • MacBook (hliníkový z konce roku 2008 nebo začátku roku 2009 a novější)
 • MacBook Pro (polovina/konec roku 2007 a novější)
 • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
 • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
 • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)

Jak vytvořit instalační disk OS X El Capitan

Jakmile si zítra OS X El Capitan stáhnete z Mac App Storu, ještě před samotnou instalací je ideální příležitost pro vytvoření instalačního disku s novým systémem. Ten se hodí v případě, že budete chtít OS X El Capitan instalovat ještě na další počítače nebo někdy v budoucnu, protože s instalačním diskem odpadne potřeba stahovat několik gigabajtů velký instalační soubor z Mac App Storu. Jakmile totiž nový systém nainstalujete, instalační soubor zmizí.

Postup je u OS X El Capitan naprosto totožný jako loni u OS X Yosemite, jen stačí lehce upravit příkaz v Terminalu. Potřebovat pak už budete jen minimálně 8GB USB klíčenku.

 1. Připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, které mohou být kompletně zformátovány.
 2. Spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility).
 3. Vložte do Terminálu níže uvedený kód. Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

  sudo /Applications/Install OS X El Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install OS X El Capitan.app --nointeraction
 4. Po potvrzení kódu Enterem vás Terminal vyzve k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem.
 5. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.
 6. Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Yosemite s instalační aplikací.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jak na tom je El Capitan s náročností na op. paměť? Vede si stejně jako Yosemite nebo líp/hůř? Je bezpečné upgradovat systém s ponechanými aplikacemi? Díky!

  El Capitan poběží i s 2GB RAM, ale doporučují se minimálně 4GB. Upgradovat se současným systémem včetně aplikací není problém.

  Momentálně mám Yosemite na MBA 13″ se 4GB a prakticky jsem nezaznamenal žádný problém, takže asi i El Capitan půjde v pohodě. Jen se trochu obávám, aby mi např. MacPorts (a další programy v cli) nezpůsobily nějaký problém. Je zde případně možnost se po upgradu vrátit zpět na stav před upgradem (tedy i na Yosemite)?

  Udelej si image disku pres Disk Utility na externi disk. :) Pak by to pripadne skrz CMD+R melo jit vratit zpatky, aspon tento postup jsem pouzil kdyz jsem migroval ze starsiho SSD na novejsi.

  Kapitan mi prijde lepsi nez yosemite. S kapitanem se mi u urcitych aplikaci a programu zase ullidnil vetrak kterej pod yosemitem tocil vecne maximum otacek.

  Jedina chyba u kapitana je ze nepodporuje totalfinder apod. To jediny mi vadi a snad se to zmeni casem.

  Aha, super díky moc. Četl jsem o tom něco, ale nevím, že se to jmenovalo SIP, tak jsem myslel, jestli neudělali ještě něco.

  Každopádně co o tom čtu tak bych byl rád, kdybych mohl do „advanced módu“ kdy bych povolil modifikaci systému pouze pro TotalFinder, vypínat to globálně pro celej asi fakt nebudu :-( A přejdu na PathFinder

  Hm, zkus zavitat na support Applu anebo na nejake zahranicni forum a schvalne se na toto zeptat. Take by me docela zajimalo, jestli lze udelat nejake vyjimky namisto globalniho on/off.

  Co jsem zatím viděl, tak to vypadá že ne. Jelikož lidi pro vypnutí lezou do recovery režimu a nebo mění parametry kernelu při bootu:

  Např.
  sudo nvram boot-args=“rootless=0″;sudo reboot

  Nebo cmd+R při startu a pak terminál csrutil disable

  Nemám El Capitana abych se juknul na manuálové stránky (man csrutil), ale předpokládám, že to nebude tak dotažený…

  Tak jsem našel přímo development PDF od Apple, nevím jestli Vám to půjde přečíst, ale pokud jsou vývojáři, kteří dělají například kexty (moduly do jádra systému), tak Apple doporučuje vypnout SIP kompletně a je tam i návod.

  Samotná utilita csrutil má jen:

  enable – zapnout

  disable – vypnout

  status – zobrazí stav

  Takže počítám, v 10.12 by to mohlo být…

  https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Security/Conceptual/System_Integrity_Protection_Guide/System_Integrity_Protection_Guide.pdf

  Dobrý den, musím mít nainstalovaný os x yosemite, aby mi šel pak upgradovat os x el capitan, nebo mi to půjde rovnou upgradovat z os x Mavericks? děkuji

celý text

Čtěte více.