Zavřít reklamu

Už na zářijové keynote jsme se dozvěděli, že nový operační systém OS X El Capitan pro počítače Mac vyjde 30. září. Tehdy však ještě Apple tuto informaci pouze nenápadně skryl do své prezentace. Dnes zítřejší vydání El Capitana potvrdil.

OS X El Capitan bude stejně jako několik jeho předchůdců ke stažení zcela zdarma z Mac App Storu. Pro mnohé uživatele se ale nebude jednat o tak velkou novinku, protože celé léto běžel veřejný testovací program, v rámci kterého si mohli OS X El Capitan a jeho nové funkce vyzkoušet i běžní uživatelé.

„Zpětná vazba z našeho OS X beta programu byla neuvěřitelně pozitivní a myslíme si, že zákazníci budou své Macy díky El Capitanovi milovat ještě víc,“ uvedl k zítřejšímu oficiálnímu spuštění nového systému Craig Federighi, senior viceprezident softwarového inženýrství.

Nejnovější počítačový operační systém od Applu, který přinese vylepšení základních aplikací, ale také zlepšený výkon a stabilitu celého systému, půjde spustit na všech Macích představených od roku 2009 a dokonce na některých z let 2007 a 2008.

Následující Macy jsou kompatibilní s OS X El Capitan (ne všechny funkce ale na všech fungují, například Handoff nebo Continuity):

 • iMac (polovina roku 2007 a novější)
 • MacBook (hliníkový z konce roku 2008 nebo začátku roku 2009 a novější)
 • MacBook Pro (polovina/konec roku 2007 a novější)
 • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
 • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
 • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)

Jak vytvořit instalační disk OS X El Capitan

Jakmile si zítra OS X El Capitan stáhnete z Mac App Storu, ještě před samotnou instalací je ideální příležitost pro vytvoření instalačního disku s novým systémem. Ten se hodí v případě, že budete chtít OS X El Capitan instalovat ještě na další počítače nebo někdy v budoucnu, protože s instalačním diskem odpadne potřeba stahovat několik gigabajtů velký instalační soubor z Mac App Storu. Jakmile totiž nový systém nainstalujete, instalační soubor zmizí.

Postup je u OS X El Capitan naprosto totožný jako loni u OS X Yosemite, jen stačí lehce upravit příkaz v Terminalu. Potřebovat pak už budete jen minimálně 8GB USB klíčenku.

 1. Připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, které mohou být kompletně zformátovány.
 2. Spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility).
 3. Vložte do Terminálu níže uvedený kód. Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

  sudo /Applications/Install OS X El Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install OS X El Capitan.app --nointeraction
 4. Po potvrzení kódu Enterem vás Terminal vyzve k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem.
 5. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.
 6. Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Yosemite s instalační aplikací.
.