Zavřít reklamu

Apple dnes vydal novou verzi svého operačního systému pro počítače Mac s označením El Capitan. OS X 10.11 si nyní může ve finální podobě po několika měsících testování stáhnout a nainstalovat široká veřejnost.

OS X El Capitan zůstává zevnějšku stejný jako současný Yosemite, který před rokem do Maců po letech přinesl svěží vizuální proměnu, ale vylepšuje mnoho systémových funkcí, aplikací a také chod celého systému. „OS X El Capitan pozvedá Mac o další úroveň výš,“ píše Apple.

Uživatelé se mohou v El Capitanu, pojmenovaném po nejvyšší hoře Yosemitského národního parku, těšit na Split View, díky kterému snadno spustíte dvě aplikace vedle sebe, nebo na zjednodušený a efektivnější Mission Control.

Inženýři Applu si pohráli také se základními aplikacemi. Zásadními proměnami, stejně jako v iOS 9, prošly Poznámky a novinky najdeme také v Mailu, Safari nebo Fotkách. Macy s El Capitanem budou navíc „mrštnější“ – Apple slibuje rychlejší spouštění či přepínání aplikací a celkovou rychlejší odezvu systému.

Pro mnoho uživatelů však dnes nebude OS X El Capitan tak žhavou novinkou, protože i letos Apple otevřel vedle vývojářů testovací program pro další uživatele. Mnozí tak v betaverzích zkoušeli nejnovější systém na svých počítačích celé léto.

[button color=“red“ link=“https://itunes.apple.com/cz/app/os-x-el-capitan/id1018109117?mt=12″ target=“_blank“]Mac App Store – OS X El Capitan[/button]

Jak se na OS X El Capitan připravit

Nainstalovat si nový systém není dnes díky Mac App Storu na Macu nic složitého, navíc je k dispozici zdarma, nicméně pokud při přechodu na OS X El Capitan nechcete nic ponechat náhodě, je dobré udělat několik kroků, než definitivně opustíte současný OS X Yosemite (nebo starší verzi).

Na El Capitan nemusíte přecházet pouze z Yosemite. Na Mac dokážete dnes vypuštěnou verzi nainstalovat také z Mavericks, Mountain Lionu či dokonce Snow Leoparda. Pokud však používáte jeden ze starších systémů, patrně k tomu máte důvod, a tak je třeba zkontrolovat, zda pro vás bude instalace El Capitana přínosná. Například z hlediska kompatibilních aplikací, které si snadno zkontrolujete zde.

Stejně jako není problém mít starší verze operačních systémů, není žádný problém vlastnit i až osm let staré Macy. Ne na všech poběží všechny funkce, jako jsou například Handoff nebo Continuity, ale OS X El Capitan nainstalujete na všechny následující počítače:

 • iMac (polovina roku 2007 a novější)
 • MacBook (hliníkový z konce roku 2008 nebo začátku roku 2009 a novější)
 • MacBook Pro (polovina/konec roku 2007 a novější)
 • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
 • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
 • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)

OS X El Capitan není ani příliš náročný na hardware. Vyžadovány jsou alespoň 2 GB RAM (byť určitě doporučujeme alespoň 4 GB) a systém si pro stažení a následnou instalaci vyžádá zhruba 10 GB volného prostoru.

Ještě předtím, než do Mac App Storu zamíříte pro nový OS X El Capitan, podívejte se do záložky s aktualizacemi a stáhněte si nejnovější verze všech vašich aplikací. Často se jedná o updaty spojené právě s příchodem nového operačního systému, které zajistí jejich plynulý běh. Případně kontrolujte Mac App Store pravidelně i po přechodu na nový systém, lze očekávat přísun nových verzí, na nichž vývojáři třetích stran v posledních měsících pracovali.

Stahovat můžete nové aktualizace pochopitelně spolu s El Capitanem, protože má několik gigabajtů, a tak bude celý proces chvíli trvat, nicméně po jeho stažení ještě nepostupujte v instalaci, která automaticky vyskočí, ale zvažte, zda nepotřebujete udělat ještě záložní instalační disk. Ten se hodí v případě čisté instalace nebo instalace systému na další počítače či pro pozdější účely. Návod, jak na to, jsme přinesli včera.

Při příchodu nového operačního systému také není od věci provést menší či větší úklid v tom stávajícím. Doporučujeme několik základních úkonů: odstranit aplikace, které nepoužíváte a pouze zabírají místo; odstranit velké (i malé) soubory, které již dále nepotřebujete a pouze zabírají místo; restartovat počítač, což vymaže spoustu dočasných souborů a cache, a nebo na pročištění systému použít specializované nástroje jako CleanMyMac, Cocktail nebo MainMenu a další.

Mnozí tyto úkony provádějí pravidelně, proto záleží na každém uživateli, jak k systému přistupuje a zda vůbec výše zmíněné kroky potřebuje před instalací nového dělat. Ti se staršími počítači a pevnými disky mohou ještě v Diskové utilitě ověřit stav svého úložiště a případně ho opravit, obzvlášť pokud se již nyní setkávají s problémy.

Záležitost, kterou by však neměl žádný uživatel před instalací OS X El Capitan opomenout, je záloha. Zálohování systému by se mělo ideálně provádět pravidelně, na Macu k tomu dokonale slouží Time Machine, kdy stačí mít prakticky jen připojený disk a víc nic neřešit. Pokud jste se ale ještě této velice užitečné rutině nenaučili, doporučujeme provést zálohu alespoň nyní. Kdyby se při instalaci nového systému cokoliv pokazilo, snadno se vrátíte zpět.

Poté by již vám nemělo nic bránit ve spuštění instalačního souboru s OS X El Capitan a projít několik snadných kroků, po kterých se ocitnete v prostředí nového systému.

Jak provést čistou instalaci OS X El Capitan

Pokud chcete přejít na nový operační systém s čistým štítem a nenést si s sebou žádné soubory a další přebytečný „balast“, který se postupem času v každém systému nahromadí, můžete zvolit tzv. čistou instalaci. To znamená, že před instalací kompletně smažete svůj současný disk a OS X El Capitan nainstalujete tak, jako by vyjel i s počítačem s fabriky.

Postupů je několik, ale ten nejsnadnější vede přes vytvoření výše zmíněného instalačního disku a je stejný jako loni u OS X Yosemite. Pokud plánujete provést čistou instalaci, znovu důrazně doporučujeme, abyste si zkontrolovali, že jste si celý systém (nebo ty části, které potřebujete) řádně zazálohovali.

Pak když máte vytvořený instalační disk, můžete se přesunout k samotné čisté instalaci. Stačí následovat následující kroky:

 1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X El Capitan do počítače.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option ⌥.
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X El Capitan.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete. Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled) (Mac OS rozšířený (žurnálovaný)). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
 5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

Jakmile se objevíte v nově nainstalovaném systému, máte dvě možnosti. Buď začnete od nuly a všechny aplikace a soubory si znovu postahujete, případně přetáhnete z různých úložišť, anebo využijete Time Machine zálohy a systém buď kompletně a snadno obnovíte do původního stavu, nebo si ze zálohy díky aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant) vyberete jen ta data, která chcete – například jen uživatele, aplikace nebo nastavení.

Při kompletní obnově původního systému sice i do toho nového přetáhnete některé zbytečné soubory, které se při čisté instalace a startu nanovo již neobjeví, nicméně se jedná o něco „čistší“ způsob přechodu, než když pouze El Capitana nainstalujete na současný Yosemite.

.