Zavřít reklamu

Apple dnes vydal novou verzi svého operačního systému pro počítače Mac s označením El Capitan. OS X 10.11 si nyní může ve finální podobě po několika měsících testování stáhnout a nainstalovat široká veřejnost.

OS X El Capitan zůstává zevnějšku stejný jako současný Yosemite, který před rokem do Maců po letech přinesl svěží vizuální proměnu, ale vylepšuje mnoho systémových funkcí, aplikací a také chod celého systému. „OS X El Capitan pozvedá Mac o další úroveň výš,“ píše Apple.

Uživatelé se mohou v El Capitanu, pojmenovaném po nejvyšší hoře Yosemitského národního parku, těšit na Split View, díky kterému snadno spustíte dvě aplikace vedle sebe, nebo na zjednodušený a efektivnější Mission Control.

Inženýři Applu si pohráli také se základními aplikacemi. Zásadními proměnami, stejně jako v iOS 9, prošly Poznámky a novinky najdeme také v Mailu, Safari nebo Fotkách. Macy s El Capitanem budou navíc „mrštnější“ – Apple slibuje rychlejší spouštění či přepínání aplikací a celkovou rychlejší odezvu systému.

Pro mnoho uživatelů však dnes nebude OS X El Capitan tak žhavou novinkou, protože i letos Apple otevřel vedle vývojářů testovací program pro další uživatele. Mnozí tak v betaverzích zkoušeli nejnovější systém na svých počítačích celé léto.

[button color=“red“ link=“https://itunes.apple.com/cz/app/os-x-el-capitan/id1018109117?mt=12″ target=“_blank“]Mac App Store – OS X El Capitan[/button]

Jak se na OS X El Capitan připravit

Nainstalovat si nový systém není dnes díky Mac App Storu na Macu nic složitého, navíc je k dispozici zdarma, nicméně pokud při přechodu na OS X El Capitan nechcete nic ponechat náhodě, je dobré udělat několik kroků, než definitivně opustíte současný OS X Yosemite (nebo starší verzi).

Na El Capitan nemusíte přecházet pouze z Yosemite. Na Mac dokážete dnes vypuštěnou verzi nainstalovat také z Mavericks, Mountain Lionu či dokonce Snow Leoparda. Pokud však používáte jeden ze starších systémů, patrně k tomu máte důvod, a tak je třeba zkontrolovat, zda pro vás bude instalace El Capitana přínosná. Například z hlediska kompatibilních aplikací, které si snadno zkontrolujete zde.

Stejně jako není problém mít starší verze operačních systémů, není žádný problém vlastnit i až osm let staré Macy. Ne na všech poběží všechny funkce, jako jsou například Handoff nebo Continuity, ale OS X El Capitan nainstalujete na všechny následující počítače:

 • iMac (polovina roku 2007 a novější)
 • MacBook (hliníkový z konce roku 2008 nebo začátku roku 2009 a novější)
 • MacBook Pro (polovina/konec roku 2007 a novější)
 • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
 • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
 • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)

OS X El Capitan není ani příliš náročný na hardware. Vyžadovány jsou alespoň 2 GB RAM (byť určitě doporučujeme alespoň 4 GB) a systém si pro stažení a následnou instalaci vyžádá zhruba 10 GB volného prostoru.

Ještě předtím, než do Mac App Storu zamíříte pro nový OS X El Capitan, podívejte se do záložky s aktualizacemi a stáhněte si nejnovější verze všech vašich aplikací. Často se jedná o updaty spojené právě s příchodem nového operačního systému, které zajistí jejich plynulý běh. Případně kontrolujte Mac App Store pravidelně i po přechodu na nový systém, lze očekávat přísun nových verzí, na nichž vývojáři třetích stran v posledních měsících pracovali.

Stahovat můžete nové aktualizace pochopitelně spolu s El Capitanem, protože má několik gigabajtů, a tak bude celý proces chvíli trvat, nicméně po jeho stažení ještě nepostupujte v instalaci, která automaticky vyskočí, ale zvažte, zda nepotřebujete udělat ještě záložní instalační disk. Ten se hodí v případě čisté instalace nebo instalace systému na další počítače či pro pozdější účely. Návod, jak na to, jsme přinesli včera.

Při příchodu nového operačního systému také není od věci provést menší či větší úklid v tom stávajícím. Doporučujeme několik základních úkonů: odstranit aplikace, které nepoužíváte a pouze zabírají místo; odstranit velké (i malé) soubory, které již dále nepotřebujete a pouze zabírají místo; restartovat počítač, což vymaže spoustu dočasných souborů a cache, a nebo na pročištění systému použít specializované nástroje jako CleanMyMac, Cocktail nebo MainMenu a další.

Mnozí tyto úkony provádějí pravidelně, proto záleží na každém uživateli, jak k systému přistupuje a zda vůbec výše zmíněné kroky potřebuje před instalací nového dělat. Ti se staršími počítači a pevnými disky mohou ještě v Diskové utilitě ověřit stav svého úložiště a případně ho opravit, obzvlášť pokud se již nyní setkávají s problémy.

Záležitost, kterou by však neměl žádný uživatel před instalací OS X El Capitan opomenout, je záloha. Zálohování systému by se mělo ideálně provádět pravidelně, na Macu k tomu dokonale slouží Time Machine, kdy stačí mít prakticky jen připojený disk a víc nic neřešit. Pokud jste se ale ještě této velice užitečné rutině nenaučili, doporučujeme provést zálohu alespoň nyní. Kdyby se při instalaci nového systému cokoliv pokazilo, snadno se vrátíte zpět.

Poté by již vám nemělo nic bránit ve spuštění instalačního souboru s OS X El Capitan a projít několik snadných kroků, po kterých se ocitnete v prostředí nového systému.

Jak provést čistou instalaci OS X El Capitan

Pokud chcete přejít na nový operační systém s čistým štítem a nenést si s sebou žádné soubory a další přebytečný „balast“, který se postupem času v každém systému nahromadí, můžete zvolit tzv. čistou instalaci. To znamená, že před instalací kompletně smažete svůj současný disk a OS X El Capitan nainstalujete tak, jako by vyjel i s počítačem s fabriky.

Postupů je několik, ale ten nejsnadnější vede přes vytvoření výše zmíněného instalačního disku a je stejný jako loni u OS X Yosemite. Pokud plánujete provést čistou instalaci, znovu důrazně doporučujeme, abyste si zkontrolovali, že jste si celý systém (nebo ty části, které potřebujete) řádně zazálohovali.

Pak když máte vytvořený instalační disk, můžete se přesunout k samotné čisté instalaci. Stačí následovat následující kroky:

 1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X El Capitan do počítače.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option ⌥.
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X El Capitan.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete. Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled) (Mac OS rozšířený (žurnálovaný)). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
 5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

Jakmile se objevíte v nově nainstalovaném systému, máte dvě možnosti. Buď začnete od nuly a všechny aplikace a soubory si znovu postahujete, případně přetáhnete z různých úložišť, anebo využijete Time Machine zálohy a systém buď kompletně a snadno obnovíte do původního stavu, nebo si ze zálohy díky aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant) vyberete jen ta data, která chcete – například jen uživatele, aplikace nebo nastavení.

Při kompletní obnově původního systému sice i do toho nového přetáhnete některé zbytečné soubory, které se při čisté instalace a startu nanovo již neobjeví, nicméně se jedná o něco „čistší“ způsob přechodu, než když pouze El Capitana nainstalujete na současný Yosemite.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  nemáte někdo přímý link ke stažení z app storu to jede jako šnek

  Já se bojím že je to App Store only, pokud to stáhnete odněkud jinud, smrdí to stejným průserem jako byl XCodeGhost…

  Já to včera stahoval asi 4 hodiny od 19:30 do 23:45… Počítám, že dneska už to bude lepší, nebude takový nápor na servery.

  Aktualizuju přes App Store, nicméně vidím pouze „downloading“. Netušíte, zda je možné zobrazit kolik procent je již staženo nebo celkový stav procesu aktualizace?

  Prepnite si účet na USA a objaví sa Vám to. Toto je problém, ktorý Apple rieši od prvej betaverzie El Captain. Jednou dobou to aj išlo v pohode ale potom zase prišiel update a opäť to nefunguje.

  Já mám problém, že jak dám aktualizovat vše ( mám aktualizaci na iphoto a neviditelnou aktualizaci na el capitan ) tak mi to po zadani hesla napise, ze to selhalo… predpokladam, ze to jsou plný servery

  vsimli jste si nekdo neceho noveho? ja vubec :) jeste jsem kontroloval „O tomto Macu“, jestli je to uz vono, el cap :/ az na par bezvyznamnych detailu je to stejnej os x, jako ten predtim. takze ti co jeste neaktualizovali, nemusite spechat…..

  El Capitan přináší daleko větší vyladěnost systému. Můžete si na netu dohledat časy načítání při různých aktivitách. Nicméně nová verze OS X samozřejmě přináší i pár novinek :)

  Taky jsem si po updatu říkal, jestli mám opravdu Capitana. :D Každopádně mi to teď příjde takové uhlazenější (něco jako přechod z W8 na W8.1) i nový mission control společně se split view je pecka.

  El Cap nainstalován, vše běží v pohodě aj místo na disku se mi uvolnilo (cca 15GB). :-) Jen mám menší dotaz – fungují Vám ty nové featury spotlightu?

  Nefungují … buď v české lokalitě nebo lokalizaci nejdou, nebo nejdou obecně. Nejde jak dotaz na počasí nebo „poslední soubor ze včera“ (česky nebo anglicky psané).

  Na webu je to featura, kterou by to mělo podporovat bez ohledu na region, ale přijde mi, že je postavená na vzdáleným vyhledávání a ne lokálně = možná ještě zprovozní.

  Mě bohužel aktualizace zamrzla. Po stažení, proběhl restart a poté klasicky okno s jablkem a odhadovaným časem. Teď už tam mám skoro 45 min jen jablko a ukazatelem a cca 10% před koncé zamrzl. (Macbook Pro retina 13)

  U mě se to stalo taky na macbooku (early 2015), po 2 hodinách se pořád nic nestalo, takže jsem dal restore přes time machine, a trošku se bojím to zkusit znova jestli to zase neskončí stejně.

  Po updatu mám problém s kolečkem myši (mám nějakou MS myš). Při scrollování jede strašně pomalu a když otočím kolečkem víc, tak se zase rozjede strašně moc. U Yosemite bylo scrollování o dost plynulejší. Zkoušel jsem měnit rychlost v nastavení, ale bez úspěchu. Nemáte někdo podobný problém?

  Na Mac je MS myš zbytečná…pokud to není Magic Mouse, tak všechny jsou k ničemu. Macbook maá super touchpad, takže proč myš…?

  Tak občas se nějaká ta obyčejná myš hodí (hry, úprava fotek…), ale jinak souhlasím, že na většinu práce postačí perfektní touchpad.

  Notebook mám položený na stole šikmo vedle externího displeje a pod stolem mám na výsuvu položenou klávesnici s myší. Neříkám, že mi touchpad nevyhovuje, ale takhle se mi pracuje určitě líp. Akorát to kolečko mě teď trochu štve.

  Nie. Pouzivam mys Razer a ta ide v pohode aj bez inastalovaneho Synapse. Skus pozriet ci MS nevydal nejaku app kde si mozes nastavovat mys mozno to pomoze.

  Lidi zlatí, proč v aplikaci App store nevidím co se má aktualizovat, ale pouze vidím číslo na ikonce aktualizace. Když se přepnu z ČR do USA (dole vpravo), tak to vidím, ale když jsem v češtině tak se nezobrazuje nic. Máte prosím nějaké řešení?

  Napis do vyhledavani normalne – el capitan a ono ti ho to najde i v ceskym app store :)

  Děkuji, tomuto rozumím, ale takto vyřeším jenom aktualizaci El caption, ale mně by spíše pomohlo jak vyřešit zobrazení aktualizací již nainstalovaných aplikací. Aby App Store ukazoval co chce instalovat. Ale je možné, že toto nepatří do tohoto vlákna.

  Mám stejný problém – app store ukazuje počet aktualizací, ale nevylistuje je do seznamu. Řeším to v terminálu přes softwareupdate -l

  Ahoj všem. prosím o radu, včera jsem chtěl stáhnout Capitana, nejelo to, tak jsem dal pozastavit. Teď když na to kliknu navázat, tak se nic neděje, pouze píše už 2 hod čekání a nic…V Launchpadu mám ikonu OSX a pod ní pozastaveno. Restart nepomohl. Děkuji

  řeším stejný problém a zatím bez úspěchu, na netu jsem taky nic nemohl najít :/

  Já už zkusil x restartů, odhlásit, přihlásit opět a pořád nic. Stále pozastaveno a navázat nelze. Stáhnuto mi ukazuje 0 bajtů z 6,08 GB.

  Taky tak, já to pozastavil včera stím, že to ráno spustím, a nešlo to. Zkusil sem to smazat, le furt to tam je. V App Storu znovu nejde stáhnout :/

  Mne sa stalo to iste. Riesenie bolo ze v Launchpade by si mal vidiet ako sa ti NEstahuje update. V launchpade podrz ALT tak na 1-2 sekundy ikony sa zacnu triast a objavi sa pri nich vpravo hore take biele X. Tak len klikni na X a zrusis to stahovanie. Potom to refreshni cez Appstore a uz to pojde v pohode

  Jinak sleduju fora a zatím nikdo se stejným problémem nepřišel, tak snad se najde někdo kdo si tím prošel a poradí, kdyžtak dám vědět :)

  Pod 10.11 nefunguje Outlook 2011 na Exchange Serveru: https://support.microsoft.com/cs-cz/kb/3098396

  Nejde mi nastavit ve Zprávách čeština při kontrole gramatiky a pravopisu… Nevíte někdo, jak na to? V předešlé verzi to myslím fungovalo… Díky.

  Funguje Vám plynule nový OS? Strašně se mi začal dnes večer sekat – ve Finderu neustále přeskakují názvy z češtiny do angličtiny a zpět (Stahování – Downloads), atd… Často zpomaleně načítá fotky, zamrzá grafika, často se ukazuje kolečko točíčí se – photoshop práce s rawem, asi udělám upgrade dolů…. nebo zkusím udělat „čistou“ instalaci… Někdo s podobnými problémy? Děkuji

  Po updatu na Capitána mám problém s aplikací Mail. Po spuštění cca po 15s spadne. Mátě někdo nápad co s tím? Moc díky, Honza

  Me to delalo take. Zjistil jsem, ze jsem mel po upgradu nejakej bordel v uctech. Exchange byl zdvojen. Smazal jsem ho, vytvoril znova a vse klape. Jo a jeste jsem u Centrumu musel znova zaradit do overenych serveru.

  Super díky, pomohlo!
  Jen byl trochu oříšek to stihnout :-). Ale přesně, jeden z neexistujících IMAP účtů zůstal online a tím to padalo.

  Ještě sleduji jeden problém a to, že mi systém o dost víc žere RAMku a Mac víc chladí a pouští větrák. U Yos.. jsem měl stále cca 7 GB volno a tady mám tak 500 MB (z 16 GB). V Activity monitoru zabírá 83% výkonu CPU UserEventAgent…

  Nevím jestli to tu už nebylo, ale po nainstalování nefunguje Total Finder, na webu autora je dokonce text, že bude ukončený vývoj. Jinak instalace je asi na tři hodiny, přestože to ukazovalo něco okolo 28 minut a postupně během tří hodin to klesalo… Zatím se mně nezdá systém rychlejší, ale možná pořád něco chroustá. Neustále točící lízátko mě při prvním spuštění zvedlo ze židle. Otázkou je, jestli by pomohla čistá instalace, ale udělat zálohy všech programů, deaktivovat nakoupené softy to je snad na den práce…

  Zdravím, mám jen dotaz, třeba budete vědět. Po instalaci OS X 10.11 (Capitan) mi na iMacu přestalo fungovat volání pomocí iPhonu. Mám i MBAir, MBPro (tady mám Yosemite). Na Airu mi to jde, nicméně tak nějak pofidérně, zavolá to pomocí iPhonu, ale už to nejde ukončit nebo to zvoní i po ukončení. Na MBPro to zdá se funguje tak jak má, ale nějak detailně jsem to nezkoumal. Zkoušel jsem vše, odhlásit se z fct, i se odhlásit z icloudu, přeinstalaci capitana, vymazat wifi a nepomáhá to…Má někdo podobnou zkušenost? Nebo se to časem nějak odladí. Zajímavé je, že imsg fungují bezvadně, tak fakt už nevím. Předem děkuji za radu nebo nějaké postřehy….

  Po instalacii nefunguje ani jeden z mailovych uctov, icloudovy ucet som odhlasil a prihlasil na novo, napriek tomu neide. Mate niekto s tym skusenosti?

  Bohužel s tím mám také zkušenost. Příjem pošty byl bez problémů, ale z nějakého záhadného důvodu mi systém jednak změnil přístup na gmail z POP na IMAP, což způsobilo neuvěřitelnej bordel (naštěstí dočasného charakteru) ve všech složkách mailu a vznik spousty dynamických schránek a hlavně smazal nastavení všech SMTP serverů, takže nešlo odeslat nic. Vyřešil jsem to smazáním google účtu a jeho novým nastavením (POP, SMTP) a ručním nastavením SMTP serverů v ostatních mailových účtech. Takže doporučuji zkontrolovat Mail – předvolby – účty. Z nějakého mě nepochopitelného důvodu nejsou všechna nastavení k dispozici v Předvolbách systému v položce Internetové účty.

  Otázka za milion!!!

  Jak nainstalovat El Captain na Macu, kde je zapnutý FileVault a probíhá encrypting?

  Encrypting nejde zastavit a dokud kompletně neproběhne, nejde FileVault vypnout. U mě došlo k zapnutí omylem už někdy hodně dávno a estimating time remaining ukazuje ještě stovky dní (pochopitelně pro proces probíhající nonstop 24 hodin denně) – prakticky to přesahuje životnost stroje. Encrypting tedy probíhá neustále, žere prostředky a baterii a zbytečně stroj přehřívá. Prakticky je to šrot za 45 tisíc na vyhození.

  Máte někdo nějaký nápad?

  Bohuzel ti nepomuzu, jen musim konstatovat, ze na SW pracuje v Applu banda idiotu. Hardware delaji pekny, ale software skoji za ho*no, at uz iOS nebo MacOS. Kazdy novy update, nova verze MacOS nebo iOS, jsou toho dukazem.

  OS El Capitan mi nejde nainstalovat a instalator je natolik sofistikovany (banda idiotu z Applu se vazne vysvihla), ze nejde ukoncit. Jednoduse – po spusteni instalatoru musim kliknout na Continue, pak mam odsouhlasit licencni podminky a po jejich odsouhlaseni mi to rika, ze novy OS X cannot be installed on Macintosh HD. Muzu kliknout na jedinou volbu – zpet. Tam jsem zase u odsouhlaseni licencnich podminek, uz vim ze Agree je slepa cesta, ale Disagree me vede jen na zacatek popisovaneho postupu – tedy Continue jsem zase u licencnich podminek.

  Banda idiotu z Applu si tedy nepripousti moznost, ze nekdou neodsouhlasi licencni podminky nebo z jineho duvodu mu nebude umozneno novy OS X nainstalovat – neexistuje tu nikde tlacitko k ukonceni instalatoru a ani cerveny krizek v levem hornim rohu neni aktivni. Fakt se zase vysvihli. To je takova banda neumetelu, ze fakt nevim, jak je mozne, ze jim tohle stale prochazi.

  Na podobné instalátory a aplikace s neaktivním červeným křížkem někdy funguje klávesová zkratka cmd+Q. To samé je možné v Docku přes pravé tlačítko (nebo ctrl+klik) + Quit nebo v horním menu přes (název aplikace) – Quit.

  Jestliže to nepomůže, další možnost je pravý klik v Docku, potom podržet alt: možnost „Quit“ se změní na „Force Quit.“

  Jasny, uz toho mam dost za sebou, takze cmd+Q pouzivam casto a samozrejme jsem si s tim hned poradil, ale zaskocilo me to, ze bez „zvlastniho pristupu“ to proste nejde – zadny logicky postup.

  Radu? Zkopíruj si z Maca vše, co potřebuješ a udělej čistou instalaci systému a FileValut už nikdy nezapínej… Trochu chyták čeká na uživatele krátce po nainstalování El Capitana – na jedné z prvních úvodních obrazovek je dotaz, zda si přejete zapnout FileValut :-)

  Při přeinstalování mi to nahlásilo chybu a mac mini se mi sekl. Při restartu na tvrdo mi najíždí spouštění ale u konce se sekne a zamrzne. Zkoušel jsem při zapnutí podržet tlačítka command – alt – p -r až dvakrát zazněla znělka přihlášení a od té doby systém najíždí a v půlce se vypne. Nevíte někdo? Díky.

  Dobrý den. Po aktualizaci z OS X Snow Leopard na El Capitan se nemůžu přihlásit do App Storu i iTunes. Přihlásím se pouze přes Apple ID do webového rozhraní iCloud…
  Existuje nějaká pomoc jak to zprovoznit?
  Díky za radu.

  Jsem dneska strávil 4 hodiny rozbíháním tiskárny a zvukovky ….

  zatímco u XEROXky stačilo restartnout s vypnutím kontroly integrity systému (csrutil disable, po instalaci enable v recovery módu), se zvukovkou už to bylo složitější:

  http://ratejna.info/…/M-Audio_Firewire-El-Capitan.pdf

celý text

Čtěte více.