Zavřít reklamu

Apple Pay je už od svého spuštění v září roku 2014 ve světě velice oblíbená a jakmile se k ní přidali konkurenční služby jako Google Play (dříve Android Pay) či Samsung Pay, stalo se placení mobilem pro mnohé běžnou záležitostí. V České republice ale ani po 4 letech není jablečná platební služba stále dostupná a paradoxně nejsou na vině tuzemské banky, jakožto spíše samotný Apple. My jsme však i přesto Apple Pay v českých obchodech vyzkoušeli, abychom vám ještě před spekulovaným brzkým spuštěním mohli zprostředkovat dojmy z placení iPhonem.

V bezkontaktních platbách je Česká republika doslova velmocí, v Evropě se umisťujeme dokonce na samotném vrcholu žebříčku. O to zvláštnější je, že Apple Pay stále není na našem trhu dostupná, obzvlášť vezmeme-li navíc v potaz, že Google k nám se svoji službou vstoupil již téměř před rokem. Všechny bezkontaktní platební terminály v českých obchodech placení iPhonem podporují, a tak se Applu nabízí v podstatě dokonalé podmínky pro okamžité spuštění. I české banky jsou Apple Pay nakloněné a jak nám v prohlášeních prozradily, čekají jen na samotný Apple.

V ČR možná už brzy

V kuloárech se o vstupu Apple Pay do ČR začalo hojně spekulovat začátkem tohoto roku. O rozvíření diskuse se postarala zpráva pro investory od Moneta Money Bank, kde se ve výhledovém plánu na 18 měsíců objevila položka naznačující spuštění mobilní plateb na platformě iOS v průběhu prvního až druhého čtvrtletí tohoto roku. V následném oficiálním vyjádření tiskového oddělení jsme se dozvěděli, že Moneta má ambice stát se první tuzemskou bankou podporující Apple Pay, ale že rozhodnutí o případném spuštění služby je plně na straně Applu.

Téma se ale znovu oživilo před pár týdny. To totiž český magazín smartmania.cz, od kterého informaci převzal i populární zahraniční server 9to5mac, přišel se zprávou, že spuštění Apple Pay v Česku je na spadnutí. Ve zprávě opět figurovala Moneta Money Bank, jakožto první banka, která Apple Pay svým klientům nabídne. Údajně by spuštění mělo proběhnout už v průběhu srpna, tedy pokud vše půjde podle plánů. Při žádosti o sdělení dalších, podrobnějších informací se nám od banky dostala následující odpověď:

Rozhodnutí o případném spuštění služby Apple Pay v České republice záleží výhradně na společnosti Apple. V případě zájmu o bližší informace doporučuji kontaktovat přímo Apple. V oblasti bezpečných a pohodlných plateb mobilním telefonem se nyní soustředíme na další rozvoj služby Google Pay, kterou jsme v listopadu 2017 spustili jako první velká banka v tuzemsku.

Apple Pay je návyková, vyzkoušeli jsme ji

Ve spojitosti s možným brzkým spuštěním jsme se rozhodli Apple Pay přednostně otestovat. Posloužila nám k tomu virtuální banka Boon. a její anglická verze aplikace. Pro přidání karty do Apple Wallet bylo potřeba iPhone v nastavení přepnout na jiný region, konkrétně na Spojené království. Ke stažení aplikace jsme byli nuceni založit nové, anglické Apple ID. Samotný proces nastavení Apple Pay je ale velice jednoduchý – stačí kliknout na jediné tlačítko v aplikaci banky a rázem můžete platit svým iPhonem.

Placení přes Apple Pay je skutečně návykové a za celou dobu testování nás ani jednou nezklamalo. Funguje na všech terminálech pro bezkontaktní platby v Česku, bez jediného zaváhání a hlavně bleskurychle. Obrovská výhoda pak spočívá v bezpečnosti, kdy každou platbu musíte autorizovat svým otiskem prstu, skenem obličeje nebo přístupovým kódem k zařízení. To je ostatně i benefit oproti bezkontaktním debetním kartám a Google Pay, kde platby do 500 Kč není potřeba nikterak potvrzovat a může je tak provádět každý. Celkově je Apple Pay uživatelsky nejpřívětivější – je rychlá, autorizace je v podstatě okamžitá a není ani potřeba telefon probouzet nebo odemykat – stačí jen iPhone přiložit k terminálu a okamžitě se zobrazí vše potřebné.

Tím se ale dostáváme i k jednomu zásadnímu rozdílu mezi iPhonem X a ostatními modely jablečného telefonu. Zatímco Touch ID je pro platby jako stvořené, o Face ID se to samé tvrdit nedá. Na iPhonu X musíte Apple nejprve aktivovat dvojitým stisknutím power tlačítka (můžete i přiložením telefonu k terminálu, ale k urychlení procesu to nevede), následně se nechat ověřit skenem obličeje a až poté přiložit telefon k terminálu. Naproti tomu iPhone s Touch ID jen stačí přiložit k terminálu s prstem na snímači a Apple Pay se ihned aktivuje, otiskem se platba autorizuje a je zaplaceno – není tak potřeba klikat na jediné tlačítko či jinak s telefonem manipulovat.

Jde to i na Watch

Majitelé Apple Watch samozřejmě mohou platit i se svými jablečnými hodinkami. Na těch se Apple Pay aktivuje dvojitým stisknutím postranního tlačítka. Poté je jen přiložíte displejem k terminálu a  platba je provedena. Platit přes Watch je ještě návykovější a pohodlnější, jelikož není potřeba sahat pro telefon do kapsy. Platby nemusíte autorizovat – Apple Watch detekují, že jsou na zápěstí uživatele, pokud si je sundá, okamžitě se uzamknou a při opětovném nasazení na ruku je nutné zadat přístupový kód.

Doufejme tedy, že Apple Pay na tuzemský trh zavítá už brzy. Banky i obchody jsou připraveny, čeká se už jenom na Apple. Zda Moneta nabídne jablečnou platební službu jako první, se můžeme zatím jenom dohadovat. Pokud ano, pak se k ní zajisté brzy přidají další české banky jako Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a další.

.