Zavřít reklamu

Jak to tak vypadá, tak Apple nakonec iPhone SE zcela nepohřbil. Vyrojily se totiž další informace, které s ním v ne příliš vzdálené budoucnosti počítají. Zarážející je ale to, z jakého modelu má nakonec vycházet, a i to, co bude mít oproti základní řadě navíc. 

Začátkem ledna jsme slyšeli o tom, že Apple iPhone SE už s žádnou budoucí generací neobnoví. Zmiňoval to známý analytik Ming-Chi Kuo, který nyní tyto své zprávy dementuje. iPhone SE 4. generace nakonec prý nakonec bude. Měl by vycházet z iPhonu 14 namísto iPhonu XR se stejně velkým 6,1“ OLED displejem, který údajně dodá společnost BOE (kvůli nižším nákladům).

Vlastní 5G jako boj s větrnými mlýny 

Zároveň by to měl být první iPhone, který bude obsahovat vlastní 5G čip Applu, o čemž už se nicméně spekulovalo v minulosti (má však podporovat pouze Sub6 5G, nikoli mmWave. Druhý zmíněný pracuje na rádiových pásmech od 24 GHz až po 40 GHz, kdežto Sub-6GHz pracuje na frekvencích 6 GHz a menších, více najdete zde.

Právě z toho důvodu, že Apple do budoucího iPhonu SE nasadí svůj 5G čip jako do prvního vlastního telefonu, bude ten plnit jistou roli pokusného králíka. Pokud se něco pokazí, pokazí se to na dostupnějším zařízení než na tom, které stojí kolem 30 tisíc Kč. Pokud se ale opravdu něco pokazí, jistě to Applu neodpustí nikdo, kdo zaplatí i „jen“ těch 15 tisíc Kč. Navíc přistupovat k produktu za takové peníze stylem buď anebo určitě není vhodný.

Portfolio s iPhonem SE 4 nedává příliš smysl 

Jsou dva scénáře, kdy bychom se nového iPhonu SE mohli dočkat. První, je příští jaro, kdy bude mít Apple ještě manipulační prostor k tomu odladit svůj čip do příchodu iPhonů 16 v září 2024, a které by jej také mohli obsahovat. Druhým termínem se zdá být až jaro 2025 – s ohledem na životnost iPhonu 14 by to dávalo větší smysl.

iPhone 14 má totiž před sebou ještě dlouhou životnost. Apple nyní ve svém Apple Online Store prodává ještě iPhone 12. Ten z nabídky vypadne v letošním září, iPhone 13 však vypadne až v září 2024 a iPhone 14 by tedy měl vypadnout až v září 2025. Aby pak Apple prodával iPhone SE 4. generace současně s iPhone 14 příliš nedává smysl, protože cenově by jej měl posadit nad něho, i když bude mít shodnou výbavu ale novější čip, z logiky věci by měl být ale cenově dostupnější. 

Celé toto dokládá tu chybu Applu, že nemá početnější portfolio iPhonů v širším cenovém spektru. Samsung prodává své smartphony začínající už na pár tisících Kč po vrcholné modely klidně za 45 tisíc Kč. Na těch levnějších si samozřejmě také testuje své technologie, zejména čipy Exynos. Jeho nejlevnější 5G telefon startuje už na 5 tisíc Kč, a jistě tam má společnost prostor pro nějaké ty nedostatky, které by si Apple v ceně třikrát vyšší dovolit rozhodně neměl. 

.