Zavřít reklamu

Musím se přiznat, že v kamenných obchodech nakupuji už prakticky jen potraviny. Zbytek věcí jsem totiž schopen sehnat rychle, pohodlně a levně na eshopech, které mají navíc zboží zpravidla skladem a dokáží mi jej dodat do druhého dne do výdejních boxů, ze kterých si mohu danou věc vyzvednout kdykoliv. Trochu mě ale štvalo, že v případě placení kartou Visa jsem vždy musel do platební brány opsat spousty údajů z ní, což jednak chvíli zabralo a jednak jsem si pro kartu musel dojít, protože si její čísla z hlavy samozřejmě nepamatuji. O to víc mě potěšilo, když začala nedávno Visa podporovat službu Click to Pay, která placení na internetu velmi zjednoduší a kterou jsem tedy logicky neváhal otestovat. A co bych to byl za technologického redaktora, kdybych se s vámi nepodělil o mé dojmy z ní.

smartmockups_latu6xva

Když jsem při brouzdání po internetu na reklamu Click to Pay s Visa poprvé narazil, viděl jsem u ní slogan „Bezpečně a pohodlně“ nebo něco v tom smyslu. Přiznám se, že právě ten mě vcelku oslovil, protože co si budeme nalhávat, datlovat v dnešní době údaje z karty do počítače je vše, jen ne komfortní a pohodlné. Novinku jsem si tedy nejprve nastudoval na oficiálním webu Visa a když jsem zjistil, že se jedná o naprosto triviální záležitost, nebylo nad čím váhat. Click to Pay se totiž točí vlastně jen kolem toho, abyste si na webu Visa zaregistrovali nebo chcete-li přihlásili svou platební kartu a tu si propojili s mailem, telefonním číslem a dalšími záležitosti a v ideálním případě (tedy v případě, kdy chcete platit ze zařízení, které využíváte jen vy a tedy karta bude nabízena jen vám) nastavili důvěřování danému zařízení. Jakmile tak učiníte, vaše platební karta je schopná v režimu Click to Pay pracovat, což znamená, že na čísla z ní můžete konečně zapomenout – tedy vyjma CVV/CVC kódu na jejích zádech.

Placení s Click to Pay s Visa je po přihlášení karty ke službě velmi jednoduchou záležitostí, byť musím jedním dechem dodat, že si jej zatím bohužel neužijete všude. Ne všechny platební brány totiž Click to Pay podporují, takže je možné, že budete nejprve trochu hledat (namátkou můžu doporučit grizly.cz či bushman.cz). Nabídka eshopů se ale bude samozřejmě do budoucna rozšiřovat, jak to třeba bylo i s Apple Pay v době jeho startu. Už proto si tedy myslím, že není od věci si Click to Pay zřídit a mít tak do budoucna v tomto směru otevřené dveře. Vraťme se ale zpět k samotnému placení.

Jakmile se do platební brány dostanete a vyplníte v ní klasické údaje typu mail (ten vyplňujte shodný s tím, se kterým máte v rámci Click to Pay propojenou kartu) a telefonní číslo, v dalším kroku, kterým je volba platební metody, již dostanete na výběr právě z Click to Pay, je-li na hopu podporována. To poznáte dle symbolu pastedGraphic.png , vedle kterého je samozřejmě i napsáno „Click to Pay“, jak můžete ostatně vidět na screenshotech ve článku. Poté, co Click to Pay zvolíte, budete vyzváni k autorizaci opsáním kódu, který vám dorazí v textové zprávě na váš telefon (který musí být samozřejmě také propojený se dříve autorizovanou kartou). Následně už je před vámi jen kontrola, že platíte z karty, ze které platit chcete (protože karet si samozřejmě můžete přidat více), zadání CVV/CVC kódu ze zad karty a potvrzení v bankovní aplikaci (v mém případě jsem potvrzoval ve Smart klíči od ČSOB) a je hotovo. Platba je provedena bez jakéhokoliv přepisování čísel z karty, zadávání jména a podobných zdlouhavých věcí. Super je navíc to, že eshop má peníze připsány hned, což si můžete zkontrolovat v detailu dané platby.

visa click to pay 5

Není to však jen nulová nutnost vytahovat pro placení na eshopu fyzickou kartu a přepisovat čísla z ní do prohlížeče. Vzhledem k tomu, že se vaše karta v rámci Click to Pay s Visa naváže na mail a telefonní číslo, je de facto kdekoliv s vámi, jelikož kdekoliv budete přes Click to Pay platit, bude jí stačit „vyvolat“ právě pomocí mailu a čísla. Musím říci, že i to se mi líbí opravdu hodně, protože ne všude s sebou nosím kartu a notebook či tablet, což se však mnohdy ukázalo právě kvůli nutnosti provedení plateb jako problematické. To je však nyní naštěstí minulostí, což je zkrátka fajn. Jasně, někdo možná bude namítat, že bezpečnostních opatření je zde nasazeno už přespříliš, ale zcela upřímně řečeno, vážně byste raději obětovali vyšší bezpečnost tomu, abyste platbu dokončili o jednotky vteřin dříve?

smartmockups_latu7h9t

Jak tedy Click to Pay s Visa závěrem zhodnotit? Jako něco, co mi doposud celkem chybělo a věřím, že v tomto směru nejsem v žádném případě sám. Rychlost, se kterou se dá skrze tuto novinku platit, je dle mého více než dobrá a bezpečnost mi taky hlavu nedělá, protože zcela otevřeně řečeno mě absolutně nenapadá, kde by mohla tlačit službu bota, když je vše podmíněno několika autorizacemi. Teď už stačí jen doufat v to, že se Click to Pay rozšíří do platebních bran všech velkých eshopů a my si jej tedy budeme moci užít v daleko větší míře. Jedná se totiž o milý zlepšovák, který rozhodně stojí za to.

Více informací o Visa Click to Pay se dozvíte zde

.