Zavřít reklamu

Služba Apple Pay funguje v Česku už více jak dva roky. Z počátku jen u hrstky bank a finančních institucí, s postupem času se ale podpora služby plnohodnotně rozrostla. To i pro enormní úspěch u uživatelů, kteří ji mohou využívat s iPhony, iPady, Apple Watch a počítači Mac. Pokud stále službě nevěříte, tento text vás o jejím zabezpečením a ochranou soukromí přesvědčí. 

Zabezpečení 

Apple Pay chrání transakce pomocí bezpečnostních funkcí vestavěných do hardwaru a softwaru vašeho zařízení. Před používáním Apple Pay si na zařízení musíte nastavit kód a případně i Face ID nebo Touch ID. Můžete používat jednoduchý kód, nebo si pro ještě větší zabezpečení nastavit složitější kód. Bez kódu se tedy do vašeho zařízení nikdo nedostane, a tím tedy ani k platbám skrze Apple Pay.

Když do Apple Pay přidáte kreditní nebo debetní kartu, informace, které na zařízení zadáte, se zašifrují a odešlou na servery Apple. Pokud k zadání údajů o kartě použijete fotoaparát, tato data se nikdy neuloží do zařízení ani do knihovny fotek. Apple data dešifruje, určí platební síť vaší karty a znova je zašifruje pomocí klíče, který dokáže odemknout jenom vaše platební síť.

Čísla kreditních, debetních nebo předplacených karet přidaných do Apple Pay si Apple neukládá ani k nim nemá přístup. V Apple Pay se ukládá jen část celého čísla karty, část čísla účtu zařízení a popis karty. Aby se vám karty snáz přidávaly a spravovaly na ostatních zařízeních, přidružují se k vašemu Apple ID. Data vašeho Walletu (třeba lístky nebo informace o transakcích) navíc iCloud chrání šifrováním při přenosech po internetu a ukládáním na serverech Apple v zašifrovaném formátu.

Soukromí 

Společnosti Apple mohou být poskytnuty informace o vydavateli karty, platební síti a poskytovatelích autorizovaných vydavatelem karty k aktivaci Apple Pay za účelem zjištění způsobilosti, nastavení pro Apple Pay a předcházení podvodům. Pokud vás to zajímá konkrétně, tak mohou být shromážděny následující údaje: 

  • číslo kreditní, debetní nebo předplatní karty
  • jméno držitele, fakturační adresa sdružená s vaším Apple ID či účtem v iTunes neboAppStoru 
  • obecné informace o aktivitě vašeho Apple ID a účtů v iTunes a AppStoru(například, zda máte dlouhou historii transakcí v iTunes) 
  • informace o vašem zařízení a v případě Apple Watchi informace o spárovaném iOS zařízení (například identifikátor zařízení, telefonní číslo nebo název a model zařízení)
  • vaše poloha v čase přidání karty (v případě, že máte zapnuty polohové služby)
  • historie přidávání platebních karet k účtu nebo zařízení
  • agregované statistické údaje související s informacemi z platebních karet, které jste přidali nebo se pokusili přidat do Apple Pay

Společnost Apple při shromažďování a využívání informací za všech okolností postupuje v souladu se svými zásadami ochrany osobních údajů. Máte-li zájem do nich nahlédnout, najdete je na speciálních stránkách tomu věnovaných. 

Toto je aktuálně poslední díl věnovaný službě Apple Pay. Pokud máte zájem, níže naleznete kompletní seznam jednotlivých dílů. Stačí na ně kliknout a budete na daný přesměrováni:

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.