Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Dnes se koná konference WWDC20

Konečně jsme se dočkali. Již za hodinu začíná úvodní Keynote pro letošní první jablečnou konferenci vůbec, která nese označení WWDC20. Jedná se o výhradně vývojářskou událost, při které dojde k představení chystaných operačních systémů. Konečně se tedy dozvíme, co na nás čeká v systémech iOS a iPadOS 14, macOS 10.16, watchOS 7 a tvOS 14. O všech novinkách vás budeme informovat skrze jednotlivé články.

WWDC 2020 fb
Zdroj: Apple

S čím se Apple při Keynote vytáhne?

Již několik let se mluví o tom, že by měl Apple v případě jablečných počítačů upustit od Intelu a přejít na vlastní řešení – tedy na své vlastní ARMové procesory. Řada analytiků jejich příchod odhaduje na letošní, nebo příští rok. Především v posledních dnech se neustále hovoří o představení těchto čipů, čehož bychom se měli dočkat již za chvíli. Prvního jablečného počítače s procesorem přímo od Applu bychom se měli dočkat v závěru letošního roku, nebo v prvním kvartálu roku dalšího.

Nadále se velice často mluví o vylepšení nativního prohlížeče Safari v případě operačních systémů iOS a iPadOS 14. Do prohlížeče by měl totiž zamířit integrovaný překladač, vylepšené hlasové vyhledávání, vylepšení pro organizaci jednotlivých karet a přidání režimu Hosta. Se Safari také úzce souvisí vylepšená Klíčenka na iCloudu, která by nově mohla konkurovat softwaru jako 1Password a podobným.

V poslední řadě se ještě můžeme podívat na pozvánky k samotné konferenci. Jak můžete vidět, na pozvánce jsou vyobrazeny tři Memoji. Pro podobný krok se dnes skrze Twitter rozhodl Tim Cook spolu s viceprezidentkou Lisa P. Jackson. Chystá na nás Apple něco, co nás doposud ještě ani nenapadlo? Internetem totiž začaly kolovat zprávy o tom, že konference bude kompletně moderována právě skrze zmiňované Memoji. Ať to bude tak či onak, rozhodně se máme na co těšit.

Emailový klient Hey zůstane v App Store, našel se kompromis

V minulém týdnu jste si na našem magazínu mohli přečíst o tom, že Apple vyhrožuje vývojářům e-mailového klienta HEY smazáním jejich aplikace. Důvod byl přitom prostý. Aplikace na první pohled vypadala jako bezplatná, nenabízela nákupy v aplikaci, ale veškerá její funkcionalita byla schovaná za pomyslnými dveřmi, přes které jste se mohli dostat pouze zakoupením předplatného. V tomto kalifornský gigant viděl obrovský problém. Vývojáři si totiž přišli s vlastní řešením, kdy si uživatelé museli zakoupit předplatné na webu společnosti a v rámci aplikace se až přihlásit.

A co na tom Applu konkrétně vadilo? Společnost Basecamp, který mimochodem vyvíjí klienta HEY, uživatelům nenabízí možnost si zakoupit předplatné přímo přes App Store. Podle slov společnosti je to z prostého důvodu – nehodlají se dělit o 15 až 30 procent zisku s cupertinskou společností jen za to, že si přes ni někdo koupí předplatné. Tento incident největší kontroverzi vyvolal ve chvíli, kdy vyšlo na povrch, že Basecamp zkrátka a pouze následuje stopy gigantů jako Netflix či Spotify, kteří fungují na stejném principu. Vyjádření Applu na celou situaci bylo přitom vcelku jednoduché. Podle jeho slov se totiž aplikace v prvé řadě vůbec neměla do App Storu dostat, kvůli čemuž následně hrozil jejím smazáním, pokud nebude vyřešen tento problém.

S tím si ale samotní vývojáři opět vyhráli po svém. Čekali byste, že přistoupí na podmínky Applu a přidají možnost koupě předplatného přes zmiňovaný App Store? Pokud ano, jste na omylu. Společnost to totiž vyřešila tak, že každému nově příchozímu nabízí čtrnáctidenní bezplatný účet, který se po uplynutí doby automaticky smaže. Chcete si ho prodloužit? Budete muset na stránky vývojáře a zaplatit tam. Díky tomuto kompromisu klient HEY i nadále zůstane v jablečném obchodě a již se nemusí trápit s připomínkami od Applu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více