Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace, přičemž různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple již naplánoval pondělní stream pro WWDC

Poslední dny nás oddělují od velice očekávané konference WWDC 2020. Při příležitosti WWDC dochází každoročně k představení nových operačních systémů. Jak jste si již na našem magazínu mohli několikrát přečíst, od Applu se také očekává, že se vytáhne s nějakou tou zajímavou novinkou. Nejvíce se mluví o představení ARMových procesorů pro jablečné počítače či o předesignovém iMacu. Celá konference se uskuteční již příští pondělí v 19 hodin večer a bude vysílána hned několika způsoby. Na živý přenos se budete moci dívat skrze web Apple Events, pomocí Apple TV, přes aplikaci a web Apple Developer a přímo na YouTube. Dnes se Apple rozhodl zacílit na uživatele zmiňované platformy YouTube, kdy naplánoval stream pro nadcházející událost. Díky tomu si již nyní můžete zakliknout možnost Nastavit připomenutí, díky čemuž vám následně konference rozhodně neunikne.

Apple hrozí smazáním klienta Hey: Nenabízí nákupy v aplikaci

Na jablečný App Store teprve v pondělí zamířil zcela nový emailový klient s názvem HEY Email. Na první pohled se jedná o poměrně kvalitní software s přívětivým uživatelským prostředím, který se ale již nyní setkal s řadou problémů. Za tuto aplikaci si totiž musíte platit 99 dolarů ročně (asi 2 490 Kč), přičemž si předplatné můžete zakoupit pouze na internetových stránkách společnosti. Problém spočívá v tom, že vývojáři uživatelům nenabízí žádnou možnost, jak by si předplatné mohli zakoupit přímo přes App Store či se vůbec registrovat.

Snímky z App Storu:

Heinemeier Hansson, který je technickým ředitelem společnosti Basecamp (pod kterou Hey spadá), se nechal vyzpovídat magazínem Protocol a prozradil řadu záležitostí. Společnost se totiž nehodlá připravit o 15 až 30 procent ze zisku tím, že umožní nákupy přes App Store, který si za zprostředkování plateb účtuje zmiňované poplatky. Podle slov Applu ale v aplikaci tato možnost být zkrátka musí, stejně tak, jako možnost registrace účtu. Vývojáři emailové klienta Hey se ale vydali trošku jinou cestou, kdy šli ve stopách aplikací jako Spotify či Netflix. Když vezmeme v potaz zmiňovaný Netflix, tak po jeho stažení máme pouze možnost se přihlásit, přičemž registraci a platbu musíme provést skrze jejich internetové stránky.

HEY Email bez předplatného:

Ačkoliv společnost Basecamp se svou aplikací Hey udělala prakticky to samé, výsledek se dostavil jiný. Kalifornský gigant totiž na vývojáře neustále tlačí, aby do své aplikace přidali možnost zakoupení předplatného přes Apple. Vývojáři ale rozhodně nehodlají vyhovět požadavkům Applu a stále si bojují za svoje. V tomto směru se nabízí poměrně jednoduchá otázka. Proč je takové chování umožněno předem zmiňovaným gigantům a startupu s emailovým klientem ne? K situaci se pochopitelně vyjádřil i Apple, podle kterého se aplikace v první řadě vůbec neměla dostat do App Storu, jelikož nesplňuje jeho zásady. Jak bude případ probíhat nadále je prozatím nejasné.

Apple si každopádně vybral pravděpodobně tu nejhorší možnou dobu pro omezení vývojářů v jablečném obchodě App Store. Včera jste si totiž mohli přečíst článek o tom, že se Evropská komise chystá prošetřit kalifornského giganta a právě jeho obchod, zdali není v rozporu s evropskými pravidly. Pravda se pravděpodobně nachází na obou stranách. Přeci jen Apple investoval nemalé peníze do toho, aby mohl vůbec vybudovat svůj operační systém, do kterého vložil jeden z nejbezpečnějších obchodů vůbec – App Store – tudíž by měl mít právo jej kontrolovat. Na druhou stranu je tady ale společnost Basecamp, která jen následuje kroky ostatních, kterým je stejné chování umožněno.

Diskuze k článku

    Že by si konečně EU uvědomila, že musíme koukat na reklamy jinak si aplikaci do telefonu nenahraju není v pořádku ? Google peskují furt. Dokud byl apple store bez reklam, smysl to dávalo, teď už je čas, aby dali reklamy do háje, nebo umožnili nahrát aplikaci do telefonu jinak.

    A proč? Jsou nějaká pravidla a pokud někomu vadí, tak ať svůj business přizpůsobí. Ta pravidla jsou stejná od začátku, avšak to co ty firmy dělají, je, že snaží přiživit nejlépe zdarma – samozřejmě to může být součástí jejich strategie. To je jak kdyby si stánkaři na festivalu stěžovali (což předpokládám, že se děje), že musí platit nájem za místo. Kdo je nutí, aby tam svoje stánky dávali?

    Na tyhlety dvojí pravidla jednou Apple dojede. Jako přesně, když si Netflix můžu předplatit jinde a Applu to sice asi vadí, ale neřeší to tak moc, tak proč prostě šlapat po vývojářích nějakýho mailovýho klienta, který je na appstoru celá hromada. To, že si tam nemůžu vytvořit účet, to už je podle mě fakt špatně, protože prostě nevidím důvod, že bych si stáhl nějakou apku a najednou zjistil, že abych ji rozchodil, tak musím prostě nejdřív na nějakou internetovou stránku, tam všechno pořešit a pak prostě teda budu moct tu apku používat? To se zase vracíme do středověku nebo tak ne?

celý text

Čtěte více