Zavřít reklamu

Osmdesátá léta byla pro Apple divoká v mnoha směrech. 8. dubna roku 1983 se vedení jablečné společnosti ujal John Sculley, bývalý prezident firmy PepsiCo., kterého do Applu přivedl samotný Steve Jobs. Pojďme si připomenout, jak jeho nástup do čela kalifornského giganta probíhal.

Nabídka, která se neodmítá

Navzdory naprosté absenci jakýchkoliv zkušeností v oblasti prodeje technologických produktů nastoupil John Sculley na vývzu Steva Jobse do společnosti Apple. Sugestivní Jobsův dotaz, zda chce Sculley raději prodávat „slazenou vodu“ až do konce svého života, nebo jestli chce spíše dostat šanci změnit svět, vstoupil do historie. Když Jobs chtěl, uměl být velice přesvědčivý, a u Sculleyho uspěl.

V době, kdy John Sculley obohatil řady zaměstnanců cupertinské společnosti, byl v čele firmy již od roku 1981 Mark Markkula. Vedení společnosti odsouhlasilo pro Sculleyho, který v Pepsi pobíral půl milionu dolarů ročně, roční plat ve výši jednoho milionu dolarů. Tato částka zahrnovala jak klasickou výplatu, tak i bonus. To ale nebylo vše – Sculley od Applu obdržel vstupní bonus ve výši jednoho milionu dolarů, pojistku v podobě příslibu milionového „zlatého padáku“, stovky tisíc dolarů v akciích a příspěvek na zakoupení nového domu v Kalifornii.

Když věci nejdou podle plánu

V době, kdy převzal jablečné kormidlo od Marka Markkuly, bylo Johnu Sculleymu čtyřiačtyřicet let. Oficiálně začal v Applu pracovat v květnu, o měsíc později byl jmenován generálním ředitelem. Původně bylo v plánu, že se Sculley bude na chodu společnosti podílet se Stevem Jobsem, který v té době působil jako předseda. Jobs měl mít na starost oblast softwaru, Sculleyho úkolem bylo využít svých předchozích marketingových zkušeností z Pepsi k dalšímu úspěšnému růstu jablečné společnosti. Představenstvo Applu pevně doufalo, že Sculley pomůže vytvořit z cupertinské společnosti důstojnou konkurenci pro IBM.

John Sculley se v době svého působení v Pepsi pouštěl do odvážných konkurenčních bojů se společností CocaCola. Podařilo se mu vyprodukovat nejednu úspěšnou kampaň i marketingové strategie – na kontě má například The Pepsi Challenge a kampaň Pepsi Generation.

Kamenem úrazu se staly osobnosti Jobse a Sculleyho. Ti dva zkrátka měli problém pracovat spolu. Po nesčetných interních rozporech nakonec John Sculley požádal představenstvo společnosti Apple, aby Steva Jobse zbavilo jeho provozních pravomocí ve firmě. Jobs opustil cupertinskou společnost v roce 1985 a nedá se říci, že by si neuměl poradit. Založil NeXT a po nějaké době získal i majoritní podíl ve firmě Pixar. Historii nezměníme, je ale zajímavé položit si otázku, kde by Apple byl – tehdy i nyní – kdyby se v roce 1983 stal jeho generálním ředitelem opět Steve Jobs.

Jak to bylo s vyhazovem?

Jobsův odchod z Applu byl po dlouhé roky považován za následek vyhazovu, tuto teorii ale začal později vyvracet samotný John Sculley. Poskytl hned několik rozhovorů, v nichž tvrdil, že Steve nikdy nebyl z jablečné společnosti vyhozen. „Jobs a já jsme strávili řadu měsíců vzájemným seznamováním – bylo to skoro pět měsíců. Já jsem přijel do Kalifornie, on přijel do New Yorku… jednou z klíčových věcí, kterou jsme se naučili, bylo to, že neprodáváme produkt, ale zkušenost,“ cituje bývalého ředitele Applu server AppleInsider. Podle Sculleyho si byli oba dobře vědomi svých rolí, jejich vztah ale začal skřípat až v roce 1985 po neúspěchu Macintosh Office. Jeho prodeje byly opravdu nízké a mezi Sculleym a Jobsem začalo docházet k výrazným neshodám. „Steve chtěl cenu Macintoshe snížit,“ vzpomíná Sculley. „Zároveň chtěl ale pokračovat v masivní reklamní kampani se současným snižováním důrazu na Apple.“

Sculley s Jobsovým postojem nesouhlasil: „Panoval mezi námi výrazný nesouhlas. Řekl jsem mu, že pokud se věci bude sám snažit změnit, nezbude mi nic jiného, než zajít za představenstvem a vyřešit to tam. Nevěřil, že to udělám. A já jsem to udělal.“ Miku Markkulovi tehdy připadl nelehký úkol v podobě rozhovorů s klíčovými osobnostmi Applu za účelem rozhodnutí, zda má pravdu Sculley, nebo Jobs. Po deseti dnech bylo rozhodnuto ve prospěch Sculleyho a Steve Jobs byl požádán o odstoupení z vedoucí pozice divize Macintosh. „Takže Steve nebyl ve skutečnosti vyhozen z Applu, byl pouze zbaven své role vedoucího divize Macintosh (…), později ze společnosti odešel, vzal s sebou část klíčových výkonných pracovníků a založil NeXT Computing.“.

O událostech z té doby ale promluvil i Jobs ve svém slavném projevu na půdě stanfordské univerzity v červnu roku 2005: „Právě jsme vydali náš nejlepší výtvor – Macintosh – a já jsem oslavil třicetiny. A pak jsem byl vyhozen. Jak vás mohou vyhodit ze společnosti, kterou jste založili? Jak Apple rostl, najali jsme někoho, o kom jsem si myslel, že má velký talent pro řízení společnosti spolu se mnou, a první rok šly věci opravdu skvěle. Naše vize budoucnosti se ale lišily. Představenstvo se nakonec postavilo na jeho stranu. Takže jsem se ve svých třiceti ocitl mimo firmu, a to velmi veřejným způsobem,“ vzpomínal Jobs, který později dodal, že „vyhazov z Applu byl tím nejlepším, co ho mohlo kdy potkat“.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.