Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: Apple Park dostává zelenou

iWant

Všichni máme jistě v živé paměti budování Apple Parku, nejnovějšího kampusu společnosti Apple. Každý měsíc jsme se sledovali záběry z dronu ukazující postupně rostoucí budovu kruhového tvaru osazenou obrovskými kusy skla. Vybavíte si ale okamžik, kdy jste se o Apple Parku poprvé dozvěděli? Vzpomenete si, kdy vlastně dostala výstavba kampusu zelenou?

19. listopadu roku roku 2013 se Apple konečně dočkal schválení od cupertinské městské rady k zahájení výstavby svého druhého kampusu. Budova se měla stát pracovním domovem pro stále se rozrůstající armádu zaměstnanců. „Pusťte se do toho,“ vzkázal Applu tehdejší cupertinský starosta Orrin Mahoney. Apple ale na svém druhém sídle začal pracovat ještě mnohem dříve. Psal se duben roku 2006, když společnost začala skupovat pozemky pro vybudování svého nového kampusu – dosavadní prostory na 1 Infinite Loop jí totiž pomalu přestávaly stačit. Zhruba v té době také firma najala architekta Normana Fostera.

Poslední projekt

Spolu s iPadem byl Apple Campus 2 – později přejmenovaný na Apple Park – jedním z posledních projektů pod taktovou Steva Jobse, jehož zdravotní stav se tou dobou začal rapidně zhoršovat. Jobs měl velice jasno v řadě detailů, počínaje použitým materiálem a konče filosofií samotné budovy, která byla záměrně navržena tak, aby se v ní zaměstnanci neustále potkávali a spolupracovali. Steve Jobs představil cupertinské městské radě celý obří projekt nového kampusu v červnu roku 2011 – tedy pouhé dva měsíce předtím, než definitivně rezignoval na svou funkci ředitele společnosti, a pět měsíců před jeho odchodem z tohoto světa.

Práce na výstavbě kampusu započaly co nejdříve po jejich schválení. V době, kdy byla stavba zahájena, Apple doufal, že k jejímu dokončení by snad mohlo dojít již v roce 2016. Doba výstavby se nakonec neplánovaně protáhla a futuristický, v duchu jablečné filosofie do detailu promyšlený a propracovaný Apple Park své brány otevřel o rok později – v dubnu 2017. Ve Steve Jobs Theater, vybudovaném na počest spoluzakladatele cupertinské společnosti, byl poprvé se vší slávou představen světu revoluční a výroční iPhone X.

Nové sídlo společnosti se setkalo s překvapivě smíšenými reakcemi. Hlavní budova vypadala bezesporu naprosto skvěle, futuristicky a monumentálně. S kritikou se ale setkal například její možný nepříznivý dopad na okolí. Bloomberg zase Apple Park přirovnal k Jobsově druhé firmě NeXT Computer, která úspěchu Applu nikdy nedosáhla.

Čekání na Apple Park

Pozemek, který v roce 2006 společnost Apple zakoupila pro svůj budoucí Apple Park, sestával z devíti sousedících parcel. Na design kampusu nedohlížel nikdo menší, než Jony Ive ve spolupráci s Normanem Fosterem. Cupertinská společnost musela na příslušná povolení čekat až do dubna roku 2008, svět se ale o konkrétních plánech dozvěděl až o tři roky později. V říjnu roku 2013 konečně mohly začít demoliční práce na původních stavbách.

22. února roku 2017 Apple oficiálně oznámil, že jeho nový kalifornský kampus ponese název Apple Park a auditorium bude pojmenováno Steve Jobs Theater. Čekání na zprovoznění jablečného kampusu bylo tou dobou již v plném proudu: otevření se již několik let odkládalo. 12. září roku 2017 se auditorium v novém Apple Parku konečně stalo dějištěm představení nových iPhonů.

Po zprovoznění Apple Parku začal narůstat i turistický ruch v okolí kampusu – zásluhu na tom mělo mimo jiné nově vybudované návštěvnické centrum, jehož brány se veřejnosti otevřely 17. září roku 2017.