Zavřít reklamu

Internetový prohlížeč Safari byl nejprve určen pro jablečné počítače, kde nahradil Internet Explorer. Apple měl totiž dříve sjednanou dohodu s konkurenčním Microsoftem, podle které byl Internet Explorer na každém Macu nastavený jakožto výchozí prohlížeč. Dohoda ale platila pouze 5 let a následně nastal čas na změnu. Netrvalo dlouho a poměrně rychle se rozšířil z Maců i na další platformy. Stalo se tak v roce 2007, kdy se světu ukázal vůbec první iPhone. Právě tehdy prohlížeč zavítal i do jablečného telefonu, a také na konkurenční platformu Windows.

Od té doby se jedná o jednu z nejpoužívanějších jablečných aplikací. Na prohlížeč se totiž spoléhá drtivá většina jablíčkářů, což z něj dělá nesmírně populární software. Bohužel na Windows se moc dlouho neudržel – již v roce 2010 Apple ukončil jeho vývoj a nechal jej exkluzivně na jablečných platformách. Proč se tak ale stalo? Zároveň se mezi jablíčkáři řeší poměrně zajímavá otázka, jestli by nestálo za ty, kdyby se gigant rozhodl pro změnu a Safari na Windows nevrátil.

Konec Safari na Windows

Samozřejmě ukončení vývoje prohlížeče Safari předcházelo hned několik zásadních věcí. Hned z počátku určitě nesmíme zapomenout zmínit jednu zajímavost. Ihned po spuštění Safari pro Windows totiž byla objevena vážná bezpečnostní chyba, kterou Apple musel do 48 hodin opravit. A prakticky tím to celé začalo. Apple než aby se přizpůsobil odlišné platformě, snažil se si razit svůj přístup, což se nesetkalo s pozitivními výsledky. Základní rozdíl, který byl patrný hned na první pohled, spočíval v designu. Aplikace jako taková jednoduše připomínala Mac a do Windows prostředí se dle některých vůbec nehodila. Ve finále je ale vzhled snad to nejmenší. Hlavní problém spočíval ve funkčnosti.

Safari 3.0 – První verze dostupná pro Windows
Safari 3.0 – První verze dostupná pro Windows

Jak už jsme zmínili výše, Apple než aby se přizpůsobil a „hrál“ podle pravidel platformy Windows, se snažil celý prohlížeč dělat po svém. Než aby přinesl vhodný port Safari postavený na technologiích .NET, se pokoušel svým způsobem o naportování celého Mac OS do Windows tak, aby bylo možné spustit Safari jako běžnou aplikaci pro mac. Prohlížeč proto běžel na vlastním Core Foundation a Cocoa UI, což nedělalo úplně dobrotu. Software se potýkal s řadou chyb a byl celkově problémový.

Důležitou roli také hraje fakt, že již tehdy jste si pro Windows mohli stáhnout celou škálu nejrůznějších prohlížečů. Konkurence tedy byla vysoká, a aby Apple dokázal uspět, musel by doručit skutečně bezchybné řešení, což bohužel nedokázal. Jablečný prohlížeč měl snad jen jediný benefit – pro renderování obsahu používal dodnes známý engine WebKit, který mu hrál do karet. Jakmile ale Google představil svůj prohlížeč Chrome využívající stejný engine WebKit, plán Applu na Windows prohlížeč se tím kompletně sesypal. Netrvalo dlouho a vývoj byl proto ukončen.

Návrat Safari pro Windows

Prohlížeč Safari se pro Windows nevyvíjí už 12 let. S tím se ale zároveň nabízí poměrně zajímavá otázka. Neměl by Apple zkusit štěstí znovu a obnovit jeho vývoj? Svým způsobem by to dávalo smysl. Právě za posledních 12 let se internet posunul raketovou rychlostí vpřed. Zatímco tehdy jsme byli zvyklí na běžné statické internetové stránky, dnes máme k dispozici komplexní webové aplikace s obrovským potenciálem. Z hlediska prohlížečů má na trhu jasnou dominanci Google se svým prohlížečem Chrome. Teoreticky by mohlo stát za to přinést Safari, tentokrát však v plně funkční podobě, zpět na Windows a uživatelům tak nabídnout veškeré benefity jablečného browseru.

Zdali se takového kroku od Applu dočkáme je ale nejasné. Cupertinský gigant se momentálně k návratu na Windows nechystá a jak to tak vypadá, v blízké budoucnosti ani chystat nebude. Uvítali byste Safari pro Windows, nebo si vystačíte s dostupnými alternativami?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.