Zavřít reklamu

Když se řekne „Apple Store“, nejednomu z vás se určitě vybaví ikonická prosklená kostka s logem jablečné společnosti – poznávací znak značkové prodejny společnosti Apple na newyorské 5. Avenue. Příběh této pobočky se začal psát v druhé polovině května roku 2006, a my si jej v dnešním díle našeho historického seriálu připomeneme.

Společnost Apple je mimo jiné proslulá svým tajnůstkářstvím, které zdárně aplikovala i na výstavbu svého nového Apple Storu v New Yorku, proto kolemjdoucí před oficiálním otevřením zmíněné pobočky nějakou dobu míjeli neznámý objekt, zabalený do neprůhledného černého plastu. Když pracovníci tento plast v den oficiálního otevření sejmuli, naskytl se všem přítomným pohled na prosklenou skleněnou kostku úctyhodných rozměrů, na níž se skvělo ikonické nakousnuté jablko. V deset hodin dopoledne tamního času se poté přítomní zástupci tisku dočkali exkluzivní prohlídky nové pobočky.

Květen je pro Apple Story zásadním měsícem. Téměř přesně pět let před oficiálním otevřením pobočky na 5. Avenu byly totiž rovněž v květnu otevřeny historicky první Apple Story – v McLean ve Virginii a v Glendale v Kalifornii. Steve Jobs si dával na obchodní strategii prodejen Applu velmi záležet, a právě zmíněná pobočka byla mnohými označována za „Stevův obchod“. Na designu prodejny se podílelo architektonické studio Bohlin Cywinski Jackson, jehož architekti měli na svědomí například seattleské sídlo Billa Gatese. Hlavní prostory prodejny se nacházely pod úrovní terénu, a návštěvníci se sem dopravovali proskleným výtahem. V dnešní době by nás takový design už možná tolik nepřekvapil, v roce 2006 ale působil exteriér prodejny Applu na 5. Avenue jako zjevení, a spolehlivě lákal řadu zvědavců dovnitř. Prosklená kostka se stala časem také jedním z nejčastěji fotografovaných objektů v New Yorku.

V roce 2017 došlo k odstranění známé prosklené kostky, a nedaleko původního obchodu byla uvedena do provozu nová pobočka. Apple se ale rozhodl prodejnu zrekonstruovat. Kostka se po čase vrátila v pozměněné podobě, a v roce 2019 spolu s uvedením iPhonu 11 do prodeje otevřel Apple Store na 5. avenue opět své brány.

.