Zavřít reklamu

V průběhu první poloviny ledna roku 2006 představil Steve Jobs na konferenci MacWorld v San Franciscu světu první 15” MacBook Pro. V té době se jednalo o nejtenčí, nejrychlejší a nejlehčí přenosný počítač, jaký kdy vzešel z dílny cupertinské společnosti. Nový MacBook Pro si ale mohl připsat ještě další prvenství.

Patnáctipalcový MacBook Pro z počátku roku 2006 byl totiž zároveň i prvním laptopem od Applu, který byl osazen duálním procesorem z dílny společnosti Intel, a za povšimnutí stál také jeho nabíjecí konektor – Apple zde debutoval s technologií MagSafe. Zatímco samotný Jobs byl o úspěchu čipů od Intelu přesvědčen prakticky od samého počátku, veřejnost byla spolu s nejedním odborníkem spíše skeptická. Pro Apple se ale jednalo o velmi významný milník, který se mimo jiné odrazil i na názvu nových počítačů – Apple z pochopitelných důvodů přestal své laptopy pojmenovávat „PowerBook“.

Vedení Applu se také chtělo postarat o to, aby překvapení, související s vydáním nových MacBooků Pro, bylo co možná nejpříjemnější, proto se nové stroje mohly výjimečně pochlubit vyšším skutečným výkonem, než jaký byl původně uváděn. MacBook Pro za cenu bezmála dvou tisíc dolarů udával frekvenci CPU 1,67 GHz, ve skutečnosti se ale jednalo o takt 1,83 GHz. O něco nákladnější varianta MacBooku Pro ve vyšší konfiguraci slibovala 1,83 GHz, ve skutečnosti se ale jednalo o 2,0 GHz.

Další pozoruhodnou novinkou byl u nových MacBooků Pro již zmíněný MagSafe konektor. Ten měl kromě jiného zajišťovat bezpečí laptopu v případě, že by někdo zavadil o kabel. Namísto toho, aby v takových případech poroučel k zemi po škubnutí kabelu celý počítač, docházelo díky magnetům pouze k odpojení kabelu, přičemž i samotný konektor byl chráněn proti případnému poškození. Tento revoluční koncept si Apple vypůjčil od některých typů fritovacích hrnců a dalšího kuchyňského vybavení.

Nový 15” MacBook Pro byl kromě jiného dále vybaven 15,4” širokoúhlým LCD displejem s integrovanou webkamerou iSight. Byl vybaven také užitečným nativním softwarem včetně multimediálního balíčku iLife ’06, obsahujícího aplikace iPhoto, iMovie, iDVD nebo třeba GarageBand. 15” MacBook Pro byl dále opatřen například optickou mechanikou, portem pro gigabitový Ethernet, dvojicí USB 2.0 portů a jedním FireWire 400 portem. Samozřejmostí byla také podsvícená klávesnice s trackpadem. Do prodeje byl první MacBook Pro uveden v průběhu února roku 2006.

.