Zavřít reklamu

V dnešní době se již iPhony – až na výjimku v podobě iPhonu SE 2020 – mohou pochlubit funkcí Face ID. Není to ale zase tak dávno, kdy byly chytré mobilní telefony od Applu opatřené tlačítkem plochy, pod kterým se ukrýval senzor otisků prstů s takzvanou funkcí Touch ID. V dnešním díle našeho seriálu Z historie Applu si připomeneme den, kdy Apple akvizicí společnosti AuthenTec položil základy k funkci Touch ID.

Odkoupení firmy AuthenTec v červenci roku 2012 vyšlo společnost Apple na úctyhodných 356 milionů dolarů, přičemž za tuto cenu cupertinská společnost získala hardware, software i veškeré patenty AuthenTec. Vydání iPhonu 5S, u které ho si funkce Touch ID odehrála svou premiéru, se tak mílovými kroky přiblížilo. Odborníci ve firmě AuthenTec měli poměrně jasnou představu o tom, jak by snímače otisků prstů u smartphonů měly fungovat, v praxi se jim ale zpočátku příliš nedařilo. Jakmile ale v AuthenTecu provedli v tomto směru příslušné změny, projevily o novou technologii zájem společnosti jako Motorola, Fujitsu i zmíněný Apple, přičemž Apple nakonec mezi všemi zájemci u AuthenTec vyhrál. Nejrůznější technologické servery začaly již tehdy Applu předpovídat, jak tuto technologii využije nejen pro přihlašování, ale třeba také pro platby.

Apple ale nebyl prvním výrobcem chytrých mobilních telefonů, který do svých produktů zakomponoval funkci ověřování za pomoci otisků prstů. První v tomto směru byla Motorola, která v roce 2011 opatřila touto technologií svůj Mobility Atrix 4G. V případě tohoto zařízení ale nebylo používání snímače příliš pohodlné a praktické. Senzor se nacházel na zadní straně telefonu a pro ověření bylo navíc nutné namísto obyčejného přiložení přejet po snímači prstem. O něco později se ale Applu podařilo přijít s řešením, které bylo bezpečné, rychlé a pohodlné, a které tentokrát opravdu spočívalo v pouhém přiložení prstu na příslušné tlačítko.

Technologie Touch ID se poprvé objevila na iPhonu 5S, který byl představen v roce 2013. Zpočátku sloužila pouze k odemčení přístroje, postupem času ale nacházela využití v řadě dalších oblastí a s příchodem iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus začal Apple umožňovat využívání Touch ID také k ověřování na iTunes nebo placení prostřednictvím Apple Pay. U iPhonu 6S a 6S Plus Apple představil senzor Touch ID druhé generace, který se mohl pochlubit vyšší rychlostí snímání. Postupně si funkce Touch ID našla cestu nejen k iPadům, ale také k laptopům z dílny společnosti Apple, a nedávno také do klávesnic Magic Keyboard, které jsou součástí nejnovějších iMaců.

.