Zavřít reklamu

Září roku 1985 a září roku 1997. Dva významné milníky jak v životě Steva Jobse, tak i v historii společnosti Apple. Zatímco v roce 1985 byl Steve Jobs nucen společnost Apple za poměrně divokých okolností opustit, rok 1997 byl naopak rokem jeho triumfálního návratu. Jen těžko si lze představit rozdílnější události.

Příběh Jobsova odchodu v roce 1985 je dnes již dobře známý. Po prohrané bitvě v představenstvu s Johnem Sculleym – tehdejším generálním ředitelem, kterého Jobs o několik let dříve přivedl do firmy ze společnosti Pepsi – se Jobs rozhodl opustit Apple, respektive k tomu byl svým způsobem donucen. K definitivnímu a oficiálnímu odchodu došlo přesně 16. září roku 1985, a kromě Jobse opustilo firmu i pár dalších zaměstnanců. Jobs následně založil vlastní firmu NeXT.

Společnost NeXT se bohužel nikdy nestala tak úspěšnou, jak Jobs doufal, a to i navzdory nesporně kvalitním produktům, které vzešly z její dílny. Stala se však nesmírně důležitým obdobím v Jobsově životě, které mu umožnilo zdokonalit se v roli generálního ředitele. V tomto období se také Jobs stal miliardářem díky chytré investici do studia Pixar Animation Studios, původně malého a nepříliš úspěšného startupu, který byl tehdy součástí impéria George Lucase.

Odkoupení společnosti NeXT za 400 milionů dolarů firmou Apple v prosinci 1996 přivedl Jobse zpět do Cupertina. V té době vedl Apple Gil Amelio, generální ředitel, který dohlížel na nejhorší finanční čtvrtletí Applu v historii. Když Amelio odešel, Jobs nabídl Applu pomoc při hledání nového vedení. Ujal se role generálního ředitele, dokud se nenajde někdo vhodný. Mezitím operační systém, který Jobs vyvinul v NeXTu, položil základy systému OS X, na němž Apple nadále staví v nejnovějších verzích macOS.

Dne 16. září 1997 společnost Apple oficiálně oznámila, že se Jobs stal jejím dočasným generálním ředitelem. To se rychle zkrátilo na iCEO, čímž se Jobsova role stala první „i“ verzí, která předcházela dokonce i iMacu G3. Budoucnost společnosti Apple se opět začala rýsovat v jasných barvách – a zbytek už je historie.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.