Zavřít reklamu

Když společnost Apple představila před lety iPhone 6, jednalo se v mnoha směrech o významný milník. Kromě toho, že tehdejší novinka přinesla spoustu nových funkcí, se představíla také ve velikostech a designu, který nebyl pro Apple příliš obvyklý. Někteří věštili iPhonu 6 právě kvůli těmto vlastnostem malý úspěch, velice brzy se ale ukázalo, že se spletli.

V září roku 2014 společnost Apple se vší slávou oznámila, že se jí s iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus podařilo pokořit rekordní milník deseti milionů prodaných kusů, a to jen v průběhu prvního víkendu od oficiálního zahájení prodeje. Netrpělivě očekávané smartphony z dílny cupertinské společnosti přinesly přepracovaný design, který se v portfoliu firmy udržel několik následujících let. Nejviditelnější změna? Větší 4,7” a 5,5” displej, který měl nalákat fanoušky phabletů – tak se tehdy označovaly rozměrné smartphony, které se úhlopříčkou svého displeje blížily rozměrům tabletů. Nové iPhony byly dále osazeny čipem A8, vybaveny vylepšenými fotoaparáty iSight a FaceTime, a vůbec poprvé nabídly také podporu platební služby Apple Pay.

„Prodeje iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus překonaly naše očekávání pro víkend uvedení na trh a my nemůžeme být spokojenější,“ uvedl tehdy v souvislosti s veleúspěšnými prodeji Tim Cook, který následně nezapomněl také poděkovat zákazníkům Applu za to, že se „postarali o nejlepší uvedení na trh v historii a o to, že byly s velkým náskokem překonány všechny dosavadní rekordy v prodeji“. Ačkoli Apple překonal prodejní rekord iPhonu 6 až o rok později s iPhonem 6s, druhý zmíněný model těžil z toho, že se v Číně začal prodávat v den uvedení na trh. U iPhonu 6 to bylo kvůli regulačním zpožděním nemožné. Prodej iPhonu 6 také omezily problémy s dodávkami. „Ačkoli náš tým zvládl náběh výroby lépe než kdykoli předtím, bývali bychom prodali mnohem více iPhonů,“ uvedl Cook v souvislosti s potížemi s dodávkami.

Přesto prodej iPhonu 6 o úvodním víkendu ve výši 10 milionů kusů potvrdill značný a trvalý růst. O rok dříve se iPhonu 5s a 5c prodalo 9 milionů kusů. A iPhone 5 dosáhl předtím 5 milionů prodaných kusů. Pro srovnání – původní iPhone zaznamenal v roce 2007 prodej za první víkend „pouhých“ 700 000 prodaných kusů, i tehdy šlo ale samozřejmě o obdivuhodný výkon.

Dnes už Apple nedělá velkou vědu z toho, že každý rok překonává čísla z premiérového víkendu. Dlouhé fronty před prodejnami Apple Store po celém světě nahradil rozsáhlý online prodej. A vzhledem k tomu, že prodeje chytrých telefonů se vyrovnávají, Cupertino už ani nezveřejňuje, kolik kusů svých smartphonů přesně prodává.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.