Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: iPhone se stává vynálezem roku

iWant

Před 11 lety se jistě našli tací, kteří svůj iPhone proklínali. Redakce magazínu Time však v roce 2007 byla jiného názoru. Tak moc jiného, že tehdy zbrusu nový iPhone prohlásila za nejlepší vynález roku.

První iPhone ze skupiny produktů z roku 2007 čítající digitální fotoaparát Nikon Coolpix S51c, Netgear SPH200W Wi-Fi Phone a přehrávač Samsung P2, značně vyčníval. Z dnešního pohledu přináší tehdejší žebříčky magazínu Time zajímavý vhled do dob, kdy smartphony ještě zdaleka nebyly všudypřítomné a svět si musel na nový iPhone zvykat.

Podobně jako Macintosh první generace trpěl i historicky první iPhone jistými dětskými nemocemi. Lidé, kteří si ho koupili, brzy zjistili, že jeho podstatnou část – spíše než reálné vlastnosti a funkce – tvoří to, čím se jablečné smartphony teprve mají stát, a příslib, že se zákazníci mohou stát součástí této velké cesty. Přes všechny počáteční chyby a nedostatky ale Apple na svém prvním iPhonu jasně ukázal směr, kterým by se smartphony mohly (a měly) ubírat. Někteří přirovnávali vydání prvního iPhonu k okamžiku, kdy kalifornská společnost pustila do světa první Mac s grafickým uživatelským rozhraním.

Příslušný článek magazínu Time z roku 2007 tehdejší dobu i atmosféru věrně odráží, stejně jako to, že první iPhone svým způsobem připomínal betaverzi produktu. Začíná výčtem všeho, co první jablečný telefon tehdy postrádal. „Na té věci je velmi těžké psát,“ nebral si Time servítky. Zmiňoval dále například to, že nový iPhone je příliš pomalý, příliš velký (sic!) a příliš nákladný. Chyběla podpora instant messengrů, běžných e-mailů, a přístroj byl blokovaný pro všechny operátory kromě AT&T.  V závěru článku ale Time uznává, že iPhone je přes to všechno tím nejlepším, co bylo v daném roce vynalezeno.

Článek v Timu je ale zajímavý i z jiného důvodu – podařilo se mu celkem trefně předpovědět budoucnost produktů společnosti Apple. Když v textu přišla například řeč na MultiTouch, kladli si redaktoři otázku, jak dlouho asi bude trvat, než se svět dočká prvního iMacu Touch nebo TouchBooku. Macu s dotykovým rozhraním jsme se sice nedočkali, o tři roky později však přišel iPad s MultiTouch displejem. Určitě se nedá říci, že byl Time se svým tehdejším prohlášením „touching … the new seeing“ mimo. Do černého se také trefil prohlášením, že iPhone nebude pouhým telefonem, ale komplexní platformou.

Zatímco grafické uživatelské rozhraní Macu si kdysi vypůjčilo podobu skutečné desky pracovního stolu, stal se iPhone malým počítačem schopným provádět telefonní hovory a mnoho dalšího. Time iPhone označil za opravdu příruční, mobilní počítač – první zařízení, které je opravdu hodno svého jména.

Podobně jako iPhonem byli redaktoři magazínu Time nadšeni příchodem App Storu, který byl pro tehdejší uživatele naprosto neprobádanou novinkou – personalizace telefonu do té doby znamenala nákup polyfonního vyzvánění, loga na displej, nebo nákup krytu. Příchod App Storu a otevření iPhonu vývojářům třetích stran znamenalo skutečnou revoluci a Time psal o tom, jak prázdná plocha nového iPhonu přímo vybízí ke svému zaplnění malými, hezkými, užitečnými ikonkami.

iPhone se v žebříčku magazínu ocitl opakovaně. V roce 2016, když Time přinesl seznam padesáti nejvlivnějších zařízení, a v roce 2017, kdy se iPhone X ocitl mezi nejlepšími vynálezy. „Technicky vzato smartphony existovaly po celá léta, ale žádný z nich nebyl tak přístupný a krásný jako iPhone,“ psal Time v roce 2016.

Zdroj: Cult of Mac