Zavřít reklamu

Apple byl výhradně počítačovou firmou pouze ve svých začátcích. Spolu s tím, jak rostl, expandovala také šíře jeho záběru – cupertinský gigant si vyzkoušel například podnikání v hudebním průmyslu, produkci mobilních zařízení nebo třeba provoz nejrůznějších služeb. Zatímco u některých z těchto oblastí zůstal, jiné raději opustil. Do té druhé skupiny se řadí i projekt, v jehož rámci chtěl Apple spustit síť vlastních restaurací s názvem Apple Cafes.

Restaurace Apple Cafe se měly nacházet po celém světě, a ze všeho nejvíc měly připomínat jakési Apple Story, kde se ovšem namísto nákupu hardwaru nebo servisu mohou návštěvníci občerstvit. První ze sítě restaurací se měla slavnostně otevřít koncem roku 1997 v Los Angeles. Nakonec ale nedošlo ani k otevření první pobočky, ani ke zprovoznění sítě Apple Cafes jako takovému.

Partnerem Applu ve vodách gastronomie se měla stát londýnská společnost Mega Bytes International BVI. Ve druhé polovině devadesátých let byl poměrně rozšířený a oblíbený fenomén internetových kaváren. Internetové připojení tehdy nebylo tak samozřejmou součástí vybavení běžných domácností, jakou je dnes, a řada lidí si chodila za vyšší či nižší poplatek vyřizovat své více či méně obskurní záležitosti do specializovaných kaváren, vybavených počítači s připojením k internetu. Stylovými a víceméně luxusními kavárnami se měly stát i pobočky sítě Apple Cafe. Koncept měl poměrně velký potenciál, protože v té době bylo internetovým připojením vybaveno jen 23 % amerických domácností (zatímco v České republice bylo počátkem roku 1998 k internetu připojeno 56 869 IP adres). Velké popularitě se v té době těšily také tématicky zaměřené restaurace, jako byla třeba Planet Hollywood. Myšlenka sítě internetových kaváren s Apple tematikou se tedy koncem devadesátých let minulého století nezdála jako předurčená k neúspěchu.

Pobočky Apple Cafe se měly vyznačovat interiérem v retro designu, velkorysou kapacitou a vybavením kvalitním internetovým připojením, počítači s CD-ROMy a možností videokonferencí mezi jednotlivými stoly ve stylu Face Time. Součástí kaváren měly být i prodejní koutky, kde by si návštěvníci mohli zakoupit suvenýry Applu, ale třeba také software. Kromě Los Angeles chtěla společnost Apple zprovoznit svá Apple Cafes v Londýně, Paříži, New Yorku, Tokiu a Sydney.

Jakkoli může myšlenka Apple Cafes z dnešního pohledu působit bizarně, nemělo tehdejší vedení Applu příliš mnoho důvodů ji zavrhovat. Ostatně populární síť občerstvení Chuck E. Cheese’s byla v roce 1977 založena Nolanem Bushnellem – otcem Atari. K realizaci ale nakonec nedošlo. Druhá polovina devadesátých let minulého století nebyla pro Apple příliš jednoduchá, a plán na spuštění vlastní sítě internetových kaváren vzal nakonec za své.

Screen-Shot-2017-11-09-at-15.01.50

Zdroj: Cult of Mac

.