Zavřít reklamu

Když se v dnešní době řekne „iPad“, naprosté většině lidí se automaticky vybaví tablet z dílny společnosti Apple. Mohlo by se zdát, že tento název byl pro Apple jednoznačnou první volbou, a že s jeho implementací neměla cupertinská společnost žádný problém. Skutečnost ale byla jiná. V dnešním článku si připomeneme, jak musel Apple zaplatit za to, aby mohl legálně své tablety pojmenovat iPad.

V průběhu druhé poloviny března roku 2010 byl úspěšně vyřešen soudní spor, který kvůli názvu iPad vedla společnost Apple s japonskou firmou Fujitsu. Konkrétně se jednalo o používání názvu iPad na území Spojených států. První iPad byl oficiálně světu představen počátkem roku 2010. Tablet z dílny společnosti Apple byl osazen čipem A4, disponoval dotykovým displejem, spoustou skvělých funkcí, a rychle si získal velkou popularitu. V době, kdy se oficiálně dostal na pulty obchodů, jen málokdo věděl, že společnost Apple musela o jeho název bojovat s jinou firmou.

iPad od Applu totiž překvapivě nebyl historicky prvním „mobilním“ zařízením, který nesl takto znějící název. V roce 2000 vzešel z dílny společnosti Fujitsu přístroj s názvem iPAD s možností připojení k Wi-Fi, Bluetooth, s dotykovým displejem, podporou VoIP volání a dalšími funkcemi. Nejednalo se ovšem o zařízení, určené pro masový trh, nýbrž o specializovaný nástroj, který byl určen k použití v oblasti maloobchodu, a to převážně za účelem vedení přehledu o skladových zásobách a prodejích. Apple také zároveň nebyl první firmou, která se musela přít o název iPad. Bojovat o něj musela i samotná firma Fujitsu, a to se společností Mag-Tek, která tímto názvem označovala svá příruční šifrovací zařízení.

Počátkem roku 2009 oba předchozí „iPady“ zdánlivě upadly v zapomnění, a americký patentový úřad označil obchodní značku iPAD firmy Fujitsu za opuštěnou. Vedení Fujitsu se ale okamžitě rozhodlo obnovit svou žádost a znovu si tuto značku zaregistrovat. Apple ale v té době podnikal v podstatě obdobné kroky, protože se pomalu chystal uvést na trh svůj první tablet. Spor mezi oběma firmami na sebe pochopitelně nenechal dlouho čekat.

Ředitel PR divize firmy Fujitsu Masahiro Yamane v této souvislosti prohlásil, že název iPAD vnímá coby vlastnictví společnosti Fujitsu, Apple se ale také nehodlal tohoto jména vzdát. Spor, ve kterém se mimo jiné intenzivně řešily například funkce a schopnosti obou zařízení, byl nakonec vyřešen ve prospěch společnosti Apple. Ta ale v zájmu užívání názvu iPad musela firmě Fujitsu zaplatit zhruba čtyři miliony dolarů. Nejednalo se o první případ, kdy musel Apple bojovat za název některého ze svých zařízení. V jednom ze starších dílů našeho seriálu o historii Applu jsme se zabývali bojem o užívání názvu iPhone.

.