Zavřít reklamu

Na dnešní den připadá výročí chvíle, kdy se začaly psát dějiny nové fáze v podnikání společnosti Microsoft. Ta totiž v roce 1980 podepsala s firmou IBM dohodu o licencování operačního systému MS DOS. Dnes si ale připomeneme také jednu z novějších událostí, a to představení chytrého reproduktoru Amazon Echo.

Dohoda Microsoftu s IBM (1980)

6. listopadu roku 1980 podepsaly společnosti Microsoft a IBM dohodu, na jejímž základě měl Microsoft vytvořit operační systém pro tehdy vznikající počítač IBM PC. Microsoft v té době již s IBM spolupracoval na implementaci programovacího jazyka BASIC do počítačů IBM PC, těm ale stále ještě chyběl operační systém. Vedení tehdy ještě malého Microsoftu vědělo o firmě Seattle Computer Products, která v té době vyvíjela operační systém s názvem QDOS. Microsoft tedy navrhl firmě IBM, že by QDOS mohl na IBM PC skvěle fungovat. Slovo dalo slovo, Microsoft převzal vývoj zmíněného operačního systému a v červenci následujícího roku k němu zakoupil veškerá práva.

Amazon Echo (2014)

Společnost Amazon představila 6. listopadu roku 2014 svůj malý chytrý reproduktor s názvem Amazon Echo. Reproduktor byl vybaven virtuální osobní asistentkou Alexou, a uživatelé jej mohli využívat například k hlasové interakci, ovládání přehráván hudby, tvorbu seznamů úkolů, nastavování budíků a časomír, streamování podcastů nebo třeba přehrávání audioknih. Chytrý reproduktor Amazon Echo dále uměl hlásit předpověď počasí, poskytovat informace o dopravě nebo pomoci s ovládáním dalších prvků chytré domácnosti. Nabízel výhradně Wi-Fi konektivitu a chyběl mu ethernetový port.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více