Zavřít reklamu

Také v dnešním díle našeho pravidelného seriálu se podíváme do vesmíru. Tentokrát se vrátíme do roku 2001, kdy byla do vesmíru vypuštěna sonda Mars Odyssey. Kromě této události si připomeneme také představení počítačů produktové řady System 360 od společnosti IBM.

IBM představuje System 360 (1964)

Společnost IBM představila 7. dubna roku 1964 produktovou řadu svých počítačů System 360. Jednalo se tehdy celkem o pět modelů, přičemž cílem společnosti IBM bylo mimo jiné poskytnout potenciálním zákazníkům výběr z co možná nejpestřejší palety velikosti a konstrukcí počítačů. Stroje, spadající pod značku System 360, se setkaly s obrovským úspěchem, a firmě IBM přinesly zisk ve výši 100 miliard dolarů. Počítače řady System 360 od IBM se řadily mezi počítače třetí generace a kromě jiného se vyznačovaly také schopností využívání stejného softwaru. Uměly pracovat jak s pevnou, tak i s proměnnou délkou operandů, a byly dokonce natolik oblíbené,že se dočkaly také řady napodobenin.

Vypuštění sondy Mars Odyssey (2001)

7. dubna roku 2001 byla vypuštěna do vesmíru sonda s názvem Mars Odyssey. Šlo o americkou kosmickou sondu, vedenou v evidenci COSPAR pod označením 2001-013A. Sonda Mars Odyssey byla vypuštěna z mysu Canaveral, a její vypuštění bylo součástí vesmírného programu NASA Mars Exploration Program. Hlavním posláním sondy Mars Odyssey bylo zkoumání povrchu planety Mars, zjištění možného výskytu vody na povrchu Marsu, a také průzkum polárních čepiček za pomoci spektrometru. Sonda Mars Odyssey byla na oběžnou dráhu vynesena za pomoci nosné rakety Delta II, její mise trvala od roku 2001 a byla úspěšně dokončena v roce 2004.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více