Zavřít reklamu

Společnost Apple v žádném případě nepatří mezi firmy, které by prudce stouply na vrchol a na něm se neohroženě držely po celou dobu své existence. V čele cupertinské společnosti se vystřídalo několik ředitelů, a firma má za sebou éru, v jejímž průběhu nebezpečně balancovala na pokraji krachu.

Psal se červen roku 1997, a pro společnost Apple právě skončil nejhorší finanční kvartál v jejích dějinách. Firma se v té době ocitla ve ztrátě, která činila závratných šestapadesát milionů dolarů. Bylo to v době, kdy společnost Apple vedl Gil Amelio. 27. červen roku 1997 byl zároveň posledním z pěti set dní, po které stál Amelio v čele společnosti. Zmíněná kvartální ztráta ve výši 56 milionů se tak přidala k celkové ztrátě, kterou firma utržila v průběhu Ameliova vedení, a která činila 1,6 miliardy dolaru. Apple se ocitl v situaci, která se i mnohým odborníkům jevila jako bezvýchodná, a ze které na první pohled absolutně nebylo návratu.

V době, kdy Apple zápolil s neuvěřitelnými finančními těžkostmi, již ve firmě působil Steve Jobs, kterého Apple získal v rámci odkoupení firmy NeXT. Jobs zde v té době pracoval na pozici poradce. Když na tuto éru o něco později vzpomínal, přiznal, že prodal velkou část svých akcií Applu, protože podle svých vlastních slov jednoduše ztratil veškerou víru ve firmu, kterou v sedmdesátých letech zakládal. „Myslím, že jsem zkrátka rezignoval na jakoukoliv naději na to, že by se představenstvo Applu odhodlalo k jakékoliv akci,“ uvedl v této souvislosti Apple.

V době, kdy Gil Amelio nastupoval coby ředitel Applu, v něj mnozí vkládali obrovské naděje. Měl za sebou bohaté zkušenosti na poli inženýrství, a nedlouho po svém návratu učinil řadu poměrně chytrých kroků, jako bylo třeba odmítnutí nabídky na odkoupení Applu ze strany společnosti Sun Microsystems. Amelio také pokračoval v licencování operačních systémů pro Mac a provedl ve firmě také řadu úsporných personálních škrtů. V době svého působení v čele společnosti se Amelio dočkal platu v přibližné výši 1,4 milionu dolaru spolu s bonusy v hodnotě dalších tří milionů dolarů.

Nakonec se ale ukázalo, že z dlouhodobého hlediska nepřineslo žádné z Ameliem zavedených řešení firmě zisk. Nejlepším krokem se tedy nakonec ukázal být ten, který ve finálním důsledku stál Amelia jeho vedoucí pozici. V rámci hledání vhodné náhrady za pomalu ale jistě stárnoucí System 7 Amelio odsouhlasil návrh na odkoupení Jobsovy společnosti NeXT. Jobs sice prý v době svého návratu do Applu neměl zálusk na vedoucí pozici, zároveň ale začínal podnikat kroky, které nakonec vedly k Ameliovu odchodu.

Po Ameliově odchodu již Jobsovi nic nebránilo v tom, aby přijal (zatím dočasně) roli ředitele a začal provádět první kroky k nápravě. Učinil přítrž klonům Maců, proškrtal produktovou linii Applu a začal naopak investovat do produktů, kterým on sám věřil. Netrvalo dlouho, a Apple se pomalu ale jistě vrátil zpět do černých čísel, a revoluční produkty, jako byl iMac G3, iBook nebo operační systém OS X na sebe nenechaly dlouho čekat.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více