Zavřít reklamu

Dnes vnímáme platformu iCloud jako nedílnou součást ekosystému společnosti Apple. iCloud zde ale nebyl od samého počátku. Společnost Apple oficiálně spustila provoz této platformy v průběhu první poloviny října roku 2011, kdy zároveň došlo k definitivnímu přechodu od počítačů coby digitálních centrál ke cloudovému řešení.

Spuštění iCloudu uživatelům Apple zařízení umožnilo automatické a „bezdrátové“ ukládání obsahu, který byl tím pádem zpřístupněn napříč všemi jejich produkty, které jsou s iCloudem kompatibilní. Platformu iCloud tehdy představil Steve Jobs v průběhu své prezentace na vývojářské konferenci, jejího oficiálního spuštění se už ale bohužel nedožil.

Jobsovu představu o digitální centrále dlouhá léta splňoval Mac coby úložiště pro mediální a další obsah. Věci se začaly pomalu měnit s příchodem prvního iPhonu v roce 2007. iPhone coby multifunkční zařízení, které navíc disponovalo schopností nepřetržitého připojení k internetu, pro mnohé uživatele v řadě směrů znamenal minimálně částečnou náhradu za počítač. Nedlouho po vydání prvního iPhonu začal Jobs ještě konkrétněji formulovat svou vizi cloudového řešení.

První vlaštovku představovala platforma MobileMe, kterou Apple uvedl do provozu v roce 2008. Uživatelé za její využívání platili 99 dolarů ročně, přičemž MobileMe sloužila k ukládání adresářů, dokumentů, obrázků a dalšího obsahu do cloudu, odkud uživatelé mohli tento obsah stahovat do svých Apple zařízení. MobileMe se ale bohužel ukázala jako velmi nespolehlivá služba, což krátce po jejím spuštění pochopitelně rozčílilo i samotného Steva Jobse. Jobs nakonec usoudil, že služba MobileMe tragicky pošramotila reputaci společnosti Apple, a rozhodl o jejím definitivním ukončení. Eddy Cue měl dohlédnout na vznik nové, lepší cloudové platformy.

iCloud sice svým způsobem povstal z popela, který zbyl po vyhořelé platformě MobileMe, po kvalitativní stránce byl ale nesrovnatelně lepší. Steve Jobs žertem prohlašoval, že iCloud je vlastně takový „hard disk v oblacích“. iCloud podle Eddyho Cua představoval pro jablíčkáře nejjednodušší způsob správy obsahu:„Nemusíte myslet na synchronizaci zařízení, protože k tomu dochází zdarma a automaticky,“ uvedl tehdy v tiskovém prohlášení.

 

Ani platforma iCloud samozřejmě není stoprocentně bezchybná, na rozdíl od zmíněné MobileMe ji ale rozhodně nelze prohlásit za jednoznačný přešlap. Za roky své existence se ale pro majitele Apple zařízení stihl stát nepostradatelným pomocníkem, přičemž společnost Apple neustále pracuje nejen na vylepšování iCloudu samotného, ale také na různých službách, které jsou s ním spojené.

.