Zavřít reklamu

Začátkem prosince roku 2002 uvítal online Apple Store svého miliontého unikátního zákazníka a společnost Apple tak dosáhla dalšího velmi významného milníku. A rozhodně bylo co slavit – miliontého unikátního zákazníka zaznamenal online Apple Store již po pěti letech svého oficiálního provozu, a událost se neobešla bez patřičného ohlasu.

„Dosažení miliontého zákazníka je hlavním milníkem, a zároveň pozitivním důkazem toho, že naše online nakupování je na špičkové úrovni,“ uvedl v tehdejším oficiálním prohlášení Tim Cook, který v té době působil ve společnosti Apple jako viceprezident pro celosvětový prodej a provoz, a dodal, že Apple Store představuje pro stále více rostoucí počet spotřebitelů i podniků populární způsob nákupu Apple produktů. „Díky rozsáhlým možnostem sestavení na objednávku, jednoduchému nákupu jedním kliknutím a poštovnému zdarma nebylo nikdy jednodušší koupit si Mac online,“ prohlásil.

Takhle vypadal online Apple Store v roce 2002 (zdroj: Wayback Machine):

Zlí jazykové tvrdí, že Apple v devadesátých letech do jisté míry podcenil důležitost internetu. Není to ale tak úplně pravda. Provozoval například online službu Cyberdog – balíček aplikací pro poštu, čtení zpráv a další úlohy, a provozoval také službu eWorld. Obě zmiňované služby ale skončily po návratu Steva Jobse do Applu. A byl to právě Jobs, kdo dal v tomto směru věci do pohybu. Jedním z nejvýznamnějších kroků bylo vydání iMacu G3 – počítače, jehož úkolem bylo dostat na internet celé rodiny běžných smrtelníků. O něco později následoval přenosný pestrobarevný iBook, který umožňoval uživatelům být online za pomoci karty AirPort. Jobs chtěl ale změnit i způsob, jakým samotný Apple používá internet, a jak na něm působí. Když Apple odkoupil Jobsův NeXT, využil technologii zvanou WebObjects pro vybudování online obchodu pro Macy.

Apple se v té době stal svědkem obrovského úspěchu, kterého na poli online prodeje dosáhla společnost Dell. Její zakladatel Michael Dell proslul svým výrokem o tom, že kdyby on sám řídil Apple, byl by dávno firmu uložil k ledu a akcionářům vrátil peníze. I tento výrok možná – spolu s dalšími faktory – povzbudil Jobse k tomu, aby osobně dohlédl na vývoj online Apple Storu. Svého úkolu se zhostil s pečlivostí a perfekcionismem sobě vlastním, odhodlaný předběhnout Dell.

Spuštění Apple Storu se Applu rozhodně vyplatilo. Do otevření kamenných Apple Storů ještě pár let chybělo a firma byla dlouhodobě nespokojená se způsobem, jakým prodejci třetích stran prezentovali jeho výrobky. Apple byl opět na vzestupu a chtěl mít naprostou kontrolu nad tím, jakým způsobem jsou jeho produkty prezentovány a prodávány, a vlastní online obchod představoval v tomto směru ideální příležitost.

Když Apple Store v listopadu roku 1997 oficiálně zahájil svůj provoz, vydělal v průběhu prvního měsíce více než dvanáct milionů dolarů.

Zdroje: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.