Zavřít reklamu

Společnost Apple představila 5. ledna roku 1999 svůj nový Power Mac G3. Osobní počítač se mnohým zapsal do povědomí jako “modrobílé G3”, někteří si možná vybaví žertovnou přezdívku “Smurf Tower” (“Šmoulí věž”). Nebyly to ale jen barvy, které nový Power Mac G3 odlišovaly od předchozího – béžového – modelu.

Konec devadesátých let minulého století se u společnosti Apple nesl ve znamení barevných počítačů a průhledných či průsvitných plastů – světlo světa spatřil například iMac G3 nebo přenosný iBook G3, s přechodem Power Macu k barvám to ale bylo o něco těžší. Historicky první béžový Power Macintosh G3 byl představen v listopadu roku 1997. K představení došlo krátce poté, co Apple spustil dnes již kultovní reklamní kampaň Think Different, kterou chtěl ohlásit svůj návrat zpět na výsluní světa technologií. Jednalo se zároveň o první Mac, který byl osazen mikroprocesorem PowerPC G3, který se rovněž nacházel i v modrobílém Power Macu. Produktová linie Power Maců se stala poměrně úspěšnou – v polovině roku 1998 se Apple mohl pochlubit 750 tisíci prodanými kusy těchto počítačů.

Ve chvíli, kdy Apple vydal svůj první barevný iMac, si Steve Jobs a Jony Ive nebyli vůbec jisti tím, zda chtějí stejný design dopřát také Power Macu. Nakonec ale padlo odvážné rozhodnutí dopřát barevný nádech i této produktové linii a Steve Jobs na konferenci Macworld kromě pěti nových barevných variant iMaců představil také modrobílý Power Mac G3. Ten se kromě nového designu dočkal i řady hardwarových vylepšení – na pravé straně těla počítače se nacházela dvířka s panty pro snadný přístup ke komponentám, počítač bylo možné pohodlně otevřít i za provozu. Je zajímavé, že Apple pro nový design svého Power Macu G3 používal kódová označení Yosemite a El Capitan, což byly názvy, které byly o pár let později použity pro operační systémy pro Mac.

.