Zavřít reklamu

iPad Pro dnes již vnímáme jako nedílnou součást portfolia produktů společnosti Apple. Jejich historie je ale přitom relativně krátká – první iPad Pro spatřil světlo světa teprve před pár lety. V dnešním díle našeho seriálu, věnovaného historii Applu, si připomeneme den, kdy byl první iPad Pro oficiálně uveden do prodeje.

Po měsících spekulací o tom, že cupertinská společnost chystá pro své zákazníky tablet s obřím displejem, a zhruba dva měsíce poté, co byl tento tablet oficiálně představen, se rozměrný iPad Pro skutečně začíná prodávat. Psal se listopad roku 2015, a novinka s displejem o úhlopříčce 12,9”, stylusem a funkcemi, kterými jednoznačně cíli především na kreativní profesionály, na sebe strhla pozornost uživatelů, médií i odborníků. iPad Pro ale zároveň představoval poměrně výrazný odklon od představy, jakou měl původně o jablečném tabletu Steve Jobs.

Oproti klasickému původnímu iPadu, jehož displej měl úhlopříčku jen 9,7”, byl iPad Pro skutečně výrazně větší. Nejednalo se ale o pouhý hon za velikostí – větší rozměry měly své opodstatnění a svůj smysl. iPad Pro byl dostatečně velký na to, aby na něm bylo možné plnohodnotně vytvářet a upravovat grafiku či videa, zároveň byl ale relativně lehký, takže práce s ním byla pohodlná. Kromě velkého displeje všechny překvapila také Apple Pencil. Jakmile ji Apple spolu s tabletem na své tehdejší konferenci představil, řada lidí si vzpomněla na památnou řečnickou otázku Steva Jobse:„Kdo potřebuje stylus?“. Pravdou ale je, že Apple Pencil nebyla typickým stylusem. Kromě ovládání iPadu sloužila také jako prostředek pro tvorbu a práci, a z řady míst se jí dostalo pozitivního hodnocení.

Pokud jde o specifikace, 12,9” iPad Pro se pyšnil čipem Apple A9X a pohybovým koprocesorem M9. Stejně jako menší iPady byl vybaven Touch ID a Retina displejem, což v tomto případě znamenalo rozlišení 2 732 × 2 048 a hustotu pixelů 264 PPI. Dále byl iPad Pro vybaven 4 GB RAM, Lightning konektorem, ale také Smart konektorem, a nechyběl ani tradiční 3,5mm sluchátkový jack.

Apple se nijak netajil svou představou o tom, že by nový iPad Pro mohl díky Apple Pencil a pokročilým možnostem v některých případech nahradit laptop. K tomu nakonec sice ve větší míře nedošlo, i přesto se ale stal iPad Pro užitečným obohacením produktové nabídky společnosti Apple, a zároveň dalším dobře fungujícím důkazem toho, že Apple zařízení mají potenciál využití v profesionální sféře.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.