Zavřít reklamu

12. září roku 2012 představila společnost Apple svůj iPhone 5. Bylo to v době, kdy rozměrné displeje smartphonů nebyly příliš obvyklé, a kdy zároveň většina zákazníků cupertinské společnosti byla čerstvě navyklá na „hranatý“ iPhone 4 s jeho 3,5″ displejem. Ostrých hran se Apple nevzdal ani u svého nového iPhonu 5, tělo tohoto smartphonu se ale také zároveň oproti předchozímu modelu ztenčilo a zároveň vytáhlo o něco více do výšky.

Změna ve velikosti ale nebyla jedinou novinkou, která se pojila s tehdy novým iPhonem 5. Nový smartphone od Applu byl namísto portu pro 30pin konektor vybaven Lightning portem. Kromě toho nabídla „pětka“ výrazně kvalitnější 4″ Retina displej, a byla osazená procesorem A6 od Applu, který jí dodával výrazně lepší výkon i vyšší rychlost. V době svého vydání si iPhone 5 stačil získat také jedno zajímavé prvenství – stal se tehdy totiž nejtenčím smartphonem vůbec. Jeho tloušťka činila pouhých 7,6 milimetru, díky čemuž byla „pětka“ o 18 % tenčí a o 20 % lehčí než její předchůdce.

iPhone 5 byl vybaven 8MP iSight fotoaparátem, který byl sice o 25 % menší než fotoaparát iPhonu 4s, nabízel ale spoustu nových skvělých funkcí včetně možnosti pořízení panoramatických fotografií, detekce tváří, nebo možnosti pořízení snímků při souběžném natáčení videa. Zajímavé bylo i balení samotného iPhonu 5, ve kterém mohli uživatelé najít nová vylepšená sluchátka EarPods.

 

 

iPhone 5 vyvolal svým příchodem nejen nadšení, ale – jak už to tak ostatně bývá – také kritiku. Spoustě uživatelů se například nezamlouvalo nahrazení 30pin portu technologií Lightning, a to i přesto, že nový konektor byl menší a odolnější než jeho předchůdce. Pro ty, kterým zůstala stará 30pin nabíječka, Apple sice připravil příslušný adaptér, ten ale nebyl součástí balení iPhonu 5. Co se softwaru týče, čelila kritice nová aplikace Apple Maps, která byla součástí operačního systému iOS 6, a které uživatelé vyčítali celou řadu různých nedostatků. iPhone 5 byl historicky prvním iPhonem, který byl představen v „postjobsovské“ éře společnosti Apple, a jeho vývoj, představení i prodej byl zcela pod taktovou Tima Cooka. Nakonec se iPhone 5 stal obrovským hitem, který se prodával až dvacetkrát rychleji než iPhone 4 a iPhone 4s.

.