Zavřít reklamu

O tom, že Apple chystá na příští rok větší iPhony, jsme vás již informovali. Ve světle posledních událostí se ale strategie Applu jeví taková, na kterou u něho nejsme zvyklí. Místo aby nechal trh přizpůsobovat sobě, přizpůsobuje se on jemu. 

Kompaktní telefony pomalu ale jistě zanikají. Apple byl přitom jejich jasným propagátorem už od prvního iPhonu. Chtěl nabídnout smartphone, který nebude tak přerostlý jako tehdy známá řešení, ale maximálně výkonný k tomu, aby zvládnul všechnu patřičnou práci. Od té doby jsme se logicky dočkali mnohého zvětšování, s ohledem na konkurenci ale nijak dramatickou.

Apple zvětšoval, když mu to přišlo vhod, tedy typicky s nějakým technologickým pokrokem, kdy uznal, že to má skutečně smysl. Později nabídl i varianty, kdy byla řada iPhonů 6 dostupná i ve verzi Plus. Kdo chtěl větší zařízení, mohl si za něho připlatit a k tomu dostal i nějaký ten bonus, jako OIS nebo teleobjektiv. Kompaktní verze ale nikdy nezaříznul, a to ani s představením iPhonu X.

Když konkurence ještě rostla, Apple to zkusil úplně jinak a představil iPhone mini. Jenže této velikosti jsme se dočkali jen dvou generací, kdy ji s iPhony 14 nahradila velikost druhého spektra, tedy Plus. Asi se ale shodneme na tom, že iPhony mini byly jasně až příliš limitovány svou velikostí displeje. Jako standard byla dlouho brána velikost 6,1 placů, kterou si Apple pořád drží v obou liniích, tedy základní a profesionální. Jak to tak ale vypadá, iPhony 16 to změní.

Útok na Android uživatele 

Nevíme sice, jestli jen u Pro verze nebo i v základní řadě, pokud ale bude Apple skutečně zvětšovat, můžeme zde mít konec právě této 6,1“ velikosti. Uvítal by to nejen Samsung ale i Google. Právě Samsung má základní telefon řady Galaxy S o velikosti 6,1“ a to jen aby konkuroval iPhonům. Jiný model z jeho početného portfolia takhle malý displej nemá, a to ani ten v ceně 5 tisíc Kč. Google také dělá větší telefony, ale jednou za rok vydá odlehčenou verzi aktuální řady s přídomkem „a“, která právě také nese úhlopříčku 6,1 palců. Ostatní výrobci se této velikosti už povětšinou zbavily napříč celým portfoliem.

Pokud Apple posune úhlopříčku směrem vzhůru k nějakým 6,3“, jasně tím své iPhony unifikuje mezi zástupy Android zařízení, protože v této velikosti jich je prostě nejvíce – nabízejí totiž nejlepší poměr cena/výkon. Displej už je větší a líbivější, ale zařízení není tak drahé jako v případě 6,7 a větších úhlopříček.

Právě tímto krokem se může chtít Apple více zalíbit mezi uživateli Android zařízení, kteří by rádi iPhone, velký je na ně ale moc drahý a malý zase malý. Právě na ně možná bude Apple i cílit s navýšením MPx u fotoaparátu i v základní řadě, protože 12MPx u primárního foťáku v Android telefonech prostě nenajdete, a iPhone tak mezi nimi vypadá nepatřičně, i když má výslednou kvalitu o úroveň jinde. Doufejme jen, že se nám z iPhonů nestane druhý Samsung nebo Xiaomi a další. 

.