Zavřít reklamu

Společnost Apple má za dobu desítek let své existence ve svém portofliu poměrně pestrou přehlídku osobních počítačů. Jedním z nich je i Macintosh SE/30. Firma tento model představila v průběhu druhé poloviny ledna roku 1989, a počítač si velmi rychle a oprávněně získal velkou oblibu.

Macintosh SE/30 byl kompaktní osobní počítač s monochromatickou obrazovkou s rozlišením 512 x 342 pixelů. Byl osazený mikroprocesorem Motorola 68030 s taktem 15,667 MHz, a jeho cena v době uvedení do prodeje činila 4369 dolarů. Macintosh SE/30 vážil 8,8 kilogramu a byl kromě jiného vybaven také slotem, který umožňoval připojení dalších komponent, jako byly třeba síťové karty nebo adaptéry pro displej. Jednalo se také o historicky první Macintosh, který nabídl mechaniku pro 1,44 MB diskety coby součást standardní výbavy. Uživatelé měli na výběr mezi variantou se 40MB a 80MB pevným diskem, a RAM bylo možné rozšířit až na 128MB.

Apple propagoval příchod nového modelu Macintoshe mimo jiné také prostřednictvím tiskových reklam, ve kterých zdůrazňoval přechod na nové procesory z dílny společnosti Motorola, kterým tyto počítače mohly vděčit za výrazně vyšší výkon. Když byl v roce 1991 vydán operační systém System 7, ukázaly se schopnosti Macintoshe SE/30 v ještě lepším světle. Model si získal velkou oblibu nejen v řadě domácností, ale našel si cestu také do spousty kanceláří nebo třeba výzkumných laboratoří.

Dočkal se také řady pochvalných recenzí, které pozitivně hodnotily nejen jeho kompaktní vzhled, ale také výkon nebo to, jak se tomuto modelu podařilo důstojně prezentovat zlatou střední cestu mezi pomalejšími „nízkonákladovými“ počítači a některými supervýkonnými Macy, které ovšem byly pro některé skupiny uživatelů zbytečně finančně náročné. Macintosh SE/30 si dokonce zahrál i v populárním sitcomu Seinfeld, kde v prvních řadách tvořil součást vybavení bytu Jerryho Seinfelda. S Macintoshem SE/30 jsme se na filmovém plátně mohli setkat dokonce ještě v roce 2009, kdy se ve filmu Strážci (Watchmen) objevil na stole Ozymandiase.

Macintosh SE:30 reklama
.