Zavřít reklamu

V polovině dubna roku 1986 spatřil světlo světa „low-costový“ Macintosh 512Ke, který přináší do nižší řady Maců vylepšení hardwaru – a trochu zmatku. Mac 512Ke je „vylepšeným“ modelem Macu 512K. Upgrade reaguje na stížnosti ohledně toho, že původní Mac nemá dostatek paměti. Model 512Ke přidává k Macu 512K disketovou jednotku 128KB ROM.

Macintosh 512Ke byl čtvrtým modelem Macu, který byl uveden na trh, a sloužil jako levnější alternativa k Macintoshi Plus, který se prodával o tři měsíce dříve. Zatímco Mac Plus stál při uvedení na trh 2 599 dolarů (což dnes odpovídá více než 7 100 dolarům), Mac 512Ke stál 1 999 dolarů (což v roce 2023 odpovídá stále ještě ne úplně snesitelným 5 500 dolarům).

Kupující Macu 512Ke mohli svůj stroj vyměnit za Mac Plus za jednorázový poplatek 799 dolarů – to však znamenalo, že zaplatí více, než kdyby si Mac Plus koupili rovnou. Za své peníze dostali kupující Macu 512Ke 8MHz procesor 68000 (stejný jako u dřívějších Maců), 512 kB RAM a 800KB disketu, ale žádný pevný disk. Vše bylo zabaleno v béžovém „all-in-one“ šasi s 9″ monochromatickým displejem. Počítač se dodával s operačním systémem Mac OS System 3.0, ale bylo možné jej upgradovat na systém 6.0.8.

Přestože Steve Jobs již v té době ve společnosti Apple nepůsobil, Macintosh 512Ke si zachoval jeho filozofii v tom smyslu, že počítače Mac by neměly být rozšiřitelné. Od tohoto postoje se Apple u svých počítačů vyšší třídy již odklonil, protože Mac Plus rozšíření paměti umožňoval. Mac 512Ke nicméně nebyl vybaven žádnými sloty pro rozšíření paměti. Byl však jedním z prvních Maců, který bylo možné používat jako server AppleShare.

Někteří fanoušci Applu si možná pamatují, že názvy produktových řad společnosti mohly být matoucí. Stejné počítače Mac se často jmenovaly různě v závislosti na prodejním místě. Osmdesátá léta se vyznačovala přímočarými názvy produktů, jako například Macintosh SE a Macintosh II. V případě Macintoshe 512Ke nicméně byla situace trochu matoucí. Zatímco běžní američtí zákazníci si tento počítač kupovali jako Macintosh 512Ke, Apple jej prodával i na vzdělávacím trhu jako Macintosh ED. Tato verze se dodávala s rozšířenou klávesnicí Mac Plus. Stejný model, doplněný rozšířenou klávesnicí Mac Plus, se prodával i zákazníkům mimo oblast vzdělávání mimo Spojené státy pod názvem Macintosh 512K/800.

Poslední komplikací pro milovníky počítačů Mac je fakt, že v roce 1987 společnost Apple provedla estetický lifting modelu Macintosh 512Ke a přešla na platinové barevné provedení. To znamenalo změnu předního rámečku 512Ke na rámeček Macintoshe Plus. Interní komponenty a název však zůstaly stejné. Apple nakonec počítač v září 1987 uložil definitivně k ledu.

 

.