Zavřít reklamu

V září roku 2007 už to byl nějaký čas, co se v produktovém portfoliu společnosti Apple nacházely iPody. Zároveň šlo ale o novou situaci, protože se jednalo o první rok, kdy byl zároveň na trhu první iPhone. V dnešním článku společně zavzpomínáme na dobu, kdy Apple představil hned tři nové iPody.

Apple počátkem září 2007 představil své první nové iPody po uvedení iPhonu na trh. Jednalo se konkrétně o iPod nano třetí generace, nově přejmenovaný iPod Classic a – což je nejdůležitější – o premiéru iPodu touch. iPhone nabízel kromě jiného možnost přehrávání hudby, a Apple chtěl vydáním nových iPodů ukázat světu, že ikonickému přenosnému hudebnímu přehrávači ještě zdaleka nezvoní hrana.

Obnovení řady iPod v září 2007 znamenalo důležitý zlom v životním cyklu tohoto produktu. Původní iPod, uvedený na trh v roce 2001, se stal jedním z nejikoničtějších produktů, které kdy Apple vytvořil. Když v lednu roku 2007 stál na pódiu při představení nového chytrého telefonu, generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs označil iPhone za revoluční mobilní telefon a přelomové zařízení pro internetovou komunikaci, ale také za širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním. Byl to tehdy skvělý způsob, jak lidem vysvětlit, co iPhone je a co umí. Tento výklad však zároveň podkopával iPod stejným způsobem, jakým příchod Macintoshe podkopával Apple II. Pokud Apple tyto tři položky zabalil dohromady do úžasného nového zařízení, proč by si je někdo se zdravým rozumem chtěl kupovat zvlášť?

Tři nové iPody představovaly pokus společnosti Apple na tuto otázku odpovědět. Nový iPod nano třetí generace konkuroval iPhonu jako hudební přehrávač tím, že byl malý. Osvěžený nano se pyšnil 2″ QVGA displejem a kratší a širší konstrukcí než jeho předchůdci. Přinesl také nové rozhraní, přehrávání videa, nové barvy a podporu pro iPod Games. iPod Classic mezitím osvěžil původní značku iPod společnosti Apple a dodal jí nádech retro elegance.

Jednalo se o šestou verzi původního „klikacího“ iPodu od společnosti Apple. Byl to přenosný multimediální přístroj s širokoúhlým displejem a Wi-Fi, který nabízel také prohlížení internetu, multitouch rozhraní, akcelerometr, integrovaný zadní fotoaparát a další funkce. iPod touch byl důležitý nejen proto, že se jednalo o nejvýrazněji odlišný iPod, který Apple za poslední roky vydal. Také jasně ukázal, jak společnost Apple vnímá začlenění iPodu do své širší produktové řady. Místo aby byl iPod touch zařízením, na kterém Apple vybudoval své impérium, byl „cvičným kolečkem“, které mělo nové zákazníky přivést do ekosystému Apple.

V dnešní době je iPod opravdu obecně považován za mrtvé médium – k jeho konci ale došlo mnohem, mnohem později, než se původně předpokládalo.

 

.