Zavřít reklamu

Rok 1984 měl pro společnost Apple velmi velký význam. Jednalo se o rok, kdy oficiálně spatřil světlo světa historicky první Macintosh, který Apple na tehdejším SuperBowlu propagoval za pomoci svého dnes již kultovního spotu s názvem „1984“. Firma očekávala, že se její nový počítač bude prodávat jako na běžícím páse, bohužel tomu ale tak nebylo, a přišel čas prodeje chytře povzbudit.

Applu tehdy šéfoval John Sculley, který se rozhodl, že spustí novou kampaň. Ta měla uživatele přimět k tomu, aby si domů nebo do firmy pořídili nový stroj od Applu. Kampaň nesla název „Test Drive a Macintosh“, a zájemci si v jejím rámci mohli doma vyzkoušet Macintosh po dobu čtyřiadvaceti hodin. Stačílo jim k tomu relativně málo – kreditní karta, na kterou jim jejích místní autorizovaný prodejce zapůjčil Macintosh. Vedení firmy doufalo, že si uživatelé stihnou v průběhu celodenního testování vytvořit k zapůjčenému počítači tak silné pouto, že se jej nakonec rozhodnou zakoupit.

Apple byl kampaní jednoznačně nadšený, a nabídky využilo zhruba 200 tisíc zájemců. Do spuštění kampaně investovala společnost Apple 2,5 milionu dolarů, kterými si zaplatila hned čtyři desítky stran ve volebním listopadovém vydání magazínu Newsweek. Poslední inzertní stránka byla skládací, a podrobně informovala o možnosti vypůjčení Macintoshe. Výsledky kampaně ale bohužel nešlo označit za jednoznačně uspokojující. U drtivé většiny uživatelů sice zapůjčené Macintoshe opravdu vyvolaly požadované nadšení, to ale zdaleka u všech z různých důvodů nakonec nevedlo k finálnímu zakoupení počítače. Z kampaně rozhodně nebyli nadšeni distributoři, kteří si stěžovali na zoufalý nedostatek skladových zásob zmíněného modelu.

Nejen z těchto důvodů se společnost Apple nakonec rozhodla, že podobnou kampaň již nikdy nebude pořádat. Nešlo jen o to, že se za pomoci kampaně „Test Drive a Macintosh“ nakonec nepodařilo dosáhnout takových prodejů prvního Macintoshe, o jakých vedení Applu snilo. Kampaň příliš neprospěla ani zapůjčeným modelům, které se navzdory relativně krátké zkušební lhůtě vrátily od některých testerů ve výrazně horším stavu, kdy sice bylo znát jisté poškození a opotřebení, to ale na druhou stranu nebylo tolik závažné, aby bylo na jeho základě možné vymáhat dostatečně vysokou pokutu od testera.

.