Zavřít reklamu

Představení prvního iPhonu i následné zahájení jeho prodeje bylo v mnoha směrech velkolepé a fenomenální. I tato událost měla ale své stinné stránky. Pojďme dnes společně zavzpomínat na zmatky, které provázely zlevnění 8GB verze prvního iPhonu. Řečeno s klasikem: Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré.

Pouhých pár měsíců po zahájení prodeje historicky prvního iPhonu se společnost Apple rozhodla dát sbohem základnímu modelu s kapacitou 4GB, a zároveň také zlevnit 8GB verzi o 200 dolarů. Vedení Applu jistě čekalo, že se tento krok setká ze strany nových uživatelů s ovacemi, a že bude mít za následek navýšení prodejů. Vedení firmy si ale neuvědomilo, jak tuto situaci budou vnímat ti, kteří si svůj první iPhone zakoupili v den zahájení jeho prodeje. Jak si Apple s touto náročnou PR výzvou nakonec poradil?

Rozhodnutí společnosti Apple vyřadit iPhone s nejnižší kapacitou paměti a zároveň snížit cenu 8GB verze z 599 dolarů na 399 dolarů se na první pohled zdálo skvělé. Najednou se smartphone, který mnozí kritizovali jako neskutečně drahý, stal mnohem dostupnějším. Celou situaci ale odlišně vnímali ti, kteří si iPhone zakoupili v den zahájení prodeje. Jednalo se často o skalní fanoušky Applu, kteří firmu dlouhodobě podporovali i v době, kdy jí téměř nikdo již nevěřil. Tito lidé začali okamžitě svůj názor na nastalou situaci ventilovat na internetu.

Společnost Apple naštěstí začala jednat, aby si podrážděné zákazníky usmířila. Steve Jobs tehdy přiznal, že dostal stovky e-mailových zpráv od rozhněvaných zákazníků, a uvedl, že firma Apple nabídne kredit ve výši 100 dolarů každému, kdo si iPhone zakoupil na původní cenu. S přimhouřením oka by se toto řešení dalo označit za win-win situaci: zákazníci dostali v jistém smyslu slova alespoň část svých peněz zpět, byť se tento obnos vlastně vrátil zpět do kasy Applu.

.