Zavřít reklamu

Zatímco prakticky všichni ostatní výrobci přešli na USB-C konektor, Apple se pořád zuby nehty drží svého Lightningu, který představil už v roce 2012 spolu s iPhonem 5. Tehdy se jistě jednalo o skvělý krok, protože USB-C z něho ostatně do jisté míry vychází. Jenže nyní je rok 2021 a vyjma zbožných přání zde už máme i první prototyp iPhonu s USB-C. 

Ken Pillonel je robotický inženýr, který na USB-C v iPhonech marně čekal od roku 2016, kdy jím Apple osadil i MacBooky Pro. Čekal, že to bude otázka následující generace, jenže do genrace iPhonu 13 se pořád nedočkal. A jak sám přiznává, možná se vlastně ani nedočká, protože nehledě na nařízení EU je zde varianta, kdy se Apple na veškeré konektory vykašle a bude podporovat čistě bezdrátové nabíjení.

Lightning

Vzal proto iPhone X s Lightning konektorem a předělal jej na iPhone X s USB-C konektorem – první a dost možná také poslední iPhone, který jím bude osazen. Ten podporuje nejen nabíjení, ale také datové přenosy. Aby svou práci zúročil, vystavil tento prototyp, který nesmíte aktualizovat, kompletně jej vymazat, otevírat ani opravovat (jinak tvůrce neručí za jeho funkčnost), na eBay. A vydražil jej za úctyhodných 86 001 dolarů (cca 1 900 000 Kč). Jeho práce se mu tak skutečně vyplatila, ale nemyslete si, že všechno stálo jen na výměně konektoru a použití pájky (i když i na tu došlo).

Složitá a komplexní práce 

Kenny Pi totiž na svém YouTube kanálu sdílel 14minutové video, ve kterém proces uzpůsobení iPhonu ukazuje. Ano, můžete si tedy upravit i ten svůj, a ne, nebude to jednoduché, i když budete vědět, jak na to. Pillonel totiž musel vytvořil adaptér Lightning na USB-C tak miniaturizovaný, aby se do iPhonu vůbec vešel. Část procesu také vyžaduje úpravu čipu Lighnting konektoru s označením C94 reverzním inženýrstvím, který se používá ke správě napájení do zařízení a k identifikaci certifikovaných kabelů Lightning a dalších příslušenství.

Ken Pillonel samozřejmě začal tím, že zjišťoval kompatibilitu. Prakticky vycházel z prosté redukce Lightningu na USB-C. Pokud totiž funguje ta, mělo by fungovat i jeho řešení. Jenže hlavní výzvou byla jeho maximální miniaturizace. Rozebrat originální Lightning konektor ale prakticky nešlo, proto se uchýlil k výrobcům třetích stran, kteří jej nedělají tak komplexně. I tak jej poté musel složitě „oholit“ až na dřeň. Po různém komplexním a pro laika velice složitém testování však zjistil, že vše funguje tak, jak si skutečně představuje. Až poté následovalo řešení prostoru uvnitř iPhonu a zjišťování skutečné flexibility flex kabelu. Obrobení většího prostupu pro USB-C namísto Lightningu pak bylo už to nejmenší. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.