Zavřít reklamu

Po delší odmlce konečně přicházíme s dalším dílem oblíbeného seriálu Začínáme s gravírováním. V minulém díle jsme se společně podívali na program LaserGRBL, pomocí kterého se gravírka ovládá. Řekli jsme si, že podobných programů je samozřejmě k dispozici hned několik, například Lightburn, každopádně pro klasické účely vám postačí bezplatný LaserGRBL. Na konci předchozího dílu jsem vám slíbil, že se v tomto díle podíváme na to, jakým způsobem můžete do LaserGRBL importovat obrázek určený ke gravírování, a jak jej přímo ve zmíněném programu můžete před gravírováním upravit. Dále se podíváme také na nastavení gravírování.

Import obrázku do LaserGRBL

Jak už jsem zmínil výše, tak jsme se společně v minulém díle podívali na to, jakým způsobem můžete aplikaci LaserGRBL ovládat, a také jak importovat tlačítka, které vám usnadní ovládání. Pokud už jste se tedy s programem sžili a prozkoumali jste jej, tak jste zajisté zjistili, že se doopravdy nejedná o nic složitého. Chcete-li se pustit do prvního gravírování, tak prvně samozřejmě gravírku připojte do zásuvky a do USB konektoru na vašem počítači. Jakmile tak učiníte, tak v levé horní části aplikace klepněte na ikonu zásuvky s bleskem, čímž se gravírka spojí s počítačem.

začínáme s gravírováním - práce v lasergrbl
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Chcete-li provést import obrázku do LaserGRBL, tak klepněte nahoře na záložku Soubor, a poté na Otevřít soubor. Pokud si chcete celý proces urychlit, tak můžete konkrétní obrázek do aplikace přímo přetáhnout, například ze složky. V obou případech je výsledek stejný a následující postup se nijak neliší. Ihned poté se zobrazí další okno, kde už se obrázek načte. Pozornost je nyní nutné věnovat levé části, kde se nachází Parametry. Kromě toho můžete obrázek přímo v LaserGRBL upravit, a to pomocí nástrojů ve spodní části nového okna. Prvně se pojďme společně věnovat parametrům, jejichž nastavení je velmi důležité.

Úprava importovaného obrázku

Pomocí parametrů v rámci LaserGRBL určujete, jak se vybraný obrázek bude gravírovat. Mezi nejdůležitější parametry patří posuvníky Jas, Kontrast a Práh bílé. Pokud s těmito posuvníky budete pohybovat, tak můžete v reálném čase sledovat, jak se obrázek v pravé části okna mění. V rámci první možnosti Změnit velikost si poté můžete nastavit „ostrost“ obrázku, opět doporučuji v reálném čase zkontrolovat rozdíly. V sekci Konverzní způsob si můžete nastavit, jakým způsobem se obrázek do formátu pro gravírování překonvertuje. Osobně používám jen Trasování čára po čáře, a to pro různá loga a jednoduché ornamenty. 1bit ČB rozklad pak využívám v případě, že se pouštím do gravírování fotografií. V Line To Line Options se pak nachází menu Směr, pomocí kterého si nastavíte, jakým směrem se bude gravírka při práci pohybovat. Kvalita poté určuje počet čar na milimetr. Maximální hodnota je 20 čar/mm.

začínáme s gravírováním - práce v lasergrbl
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Jak už jsem zmínil výše, tak v tomto okně můžete využít také nástroje pro editaci obrázku – ty se nachází ve spodní části okna. Konkrétně nechybí možnosti pro otočení doprava či doleva a dále pro překlopení (horizontální i vertikální). Využít můžete také ořezu, automatického chytrého ořezu a funkce pro invertování barev. Osobně každopádně pro kompletní úpravy obrázku používám Photoshop, pro převod fotografie do černé a bílé (nikoliv odstínů šedi) využívám online nástroj s názvem Threshold. Při nastavování parametrů berte hlavně v potaz velikost výsledného obrázku. Pokud máte v plánu obrázek vytvořit malý, v rámci pár centimetrů, tak nemůžete počítat s bůhvíjakými detaily. Rozhodně počítejte s tím, že se vám hned první projekt nejspíše nepodaří podle představ. Rozhodně to ale nevzdávejte a pokračujte dále – ke gravírce vám mimo jiné přišly materiály, které můžete pro testování využít.

začínáme s gravírováním - práce v lasergrbl
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Rychlost a síla laseru, velikost gravírované plochy

Jakmile budete mít obrázek připraven ke gravírování, tak klepněte vpravo dole na Další. Tímto se dostanete na další obrazovku, kde už je třeba nastavit poslední parametry. V Engraving Speed nastavujete, jak rychle se bude laser pohybovat. Čím vyšší zvolíte rychlost, tím méně bude na jedno místo paprsek působit. V tomto případě vám ale bohužel nedokáži přesně říci, jaká rychlost bude pro váš materiál ta pravá. Osobně na dřevo využívám rychlost 1000 mm/min, na látku pak 2500 mm/min, rozhodně se ale nejedná o pravidlo. Pokud však klepnete vpravo nahoře na knížečku, tak si můžete nechat zobrazit jakousi „kalkulačku“, která vám s nastavením rychlosti výrazně pomůže.

Níže v možnostech si pak můžete nastavit parametry Laser ZAP a Laser VYP. U Laser ZAP máte na výběr z M3 a M4, kdy M3 znamená vždy zapnuto. M4 poté podporuje speciální dynamický výkon laseru, který se při určité úloze může měnit a vytvořit tak stínování – s tím je třeba počítat již při vytváření a editaci obrázku. U Laser VYP je pak vždy nutné nastavit M5. V textových polích níže s názvem Výkon MIN a Výkon MAX si můžete nastavit, jak už název napovídá, minimální a maximální výkon laseru, a to v rozmezí 0 – 1000. I s těmito parametry vám může pomoci knížečka vpravo nahoře. V druhé polovině okna si pak můžete nastavit velikost gravírované plochy, Offset pak slouží k vytvoření jakéhosi okraje. Pokud klepnete vpravo na terčík, tak se okraj nastaví přesně doprostřed, tudíž se laser na začátku úlohy objeví uprostřed obrázku a nikoliv defaultně v levém dolním rohu. Po kompletním nastavení stačí klepnout na Vytvořit.

začínáme s gravírováním - práce v lasergrbl
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Závěr

Po klepnutí na Vytvořit se obrázek zpracuje. Nejčastěji zpracování trvá pár sekund, pokud je však obrázek větší, tak klidně minutu. Po zpracování se obrázek objeví v LaserGRBL. Nyní už jen stačí správně zaměřit objekt, na který se bude gravírovat. O tom si ale řekneme více v dalším díle našeho seriálu, na který se můžete těšit již brzy. U zaměření je nutné, aby byl objekt, na který se bude gravírovat, co možná nejvíce kolmý a rovnoběžný s gravírkou – tedy pokud chcete gravírovat přesně a rovně. K tomu budete potřebovat pravítko, ideálně však digitální měřidlo – „šupléru“. V případě jakýchkoliv dotazů mě samozřejmě opět kontaktujte tady v komentářích, anebo na e-mailové adrese.

Gravírky ORTUR koupíte zde

.