Zavřít reklamu

Organizace chránící práva dělníků China Labor Watch (CLW) dnes vydala zprávu komentující špatné pracovní podmínky v montážních továrnách elektroniky Pegatron. Jedním z klientů Pegatronu je i společnost Apple, která se spoluprácí nejen s montážním gigantem Foxconn snaží rozdělit výrobu mezi více partnerů.

Zpráva, kterou CLW vydala, nepřímo potvrzuje i existenci nového iPhonu s plastovým zadním krytem, který je v předprodukční fázi. Sekce této zprávy jménem „9. červenec 2013: Jeden den v Pegatronu“ obsahuje odstavec, ve kterém pracovník továrny popisuje svou roli v nanášení ochrané vrstvy na plastový zadní kryt iPhonu.

První myšlenku, že by mohlo jít o zbytkovou výrobu iPhonu 3GS pro rozvíjející se trhy však vyvede z omylu následující informace, že tento telefon, který se ještě nedostal do fáze masové výroby, uvede Apple brzy na trh. I předchozí zprávy informovaly o faktu, že právě Pegatron bude hlavním partnerem Applu pro výrobu nového, levnějšího iPhonu, který by mohl na trh dorazit letos na podzim společně s iPhonem 5S. Tento levnější iPhone by se podle určitých zpráv mohl jmenovat iPhone 5C, kde písmeno „C“ by mohlo označovat například „Color“, jelikož se spekuluje o několika barevných variantách nového jablečného telefonu.

Ačkoliv jsou poslední úniky vzájemně velmi konzistentní, stále existuje určitá šance, že dostáváme fotografie produktů jiných firem, které z pouhých spekulací o tom, jak nový iPhone bude vypadat, již začínají vyrábět své kopie. Nebylo by poprvé, kdy téměř jistý produkt byl ve skutečnosti falešný poplach (např. zaoblený iPhone 5 na podzim 2011, ačkoliv Apple poté vydal iPhone 4S se stejným „hranatým“ designem jako iPhone 4). Musíme tedy brát i tyto zprávy s rezervou. Čím více se však blížíme podzimu, tím více je pravděpodobnější, že jde opravdu o připravovaný nový produkt od Applu.

Důvěryhodnost zprávy od China Labor Watch navíc přidává fakt, že CLW je respektovanou neziskovou organizací, která funguje již 13 let se sídly jak ve Spojených státech, tak v Číně. Publikace ve stylu „Jeden den v …“ jsou častými výstupy práce CLW, založenými na osobních rozhovorech s jednotlivci pracujícími ve zmíněných továrnách. Proto úkol „nanášet ochranný filtr na plastová záda iPhonu“ zní uvěřitelně a pravděpodobně.

Své přidal před měsícem i ředitel Pegatronu, TH Tung, který zmínil, že i nový iPhone od Applu bude „poměrně drahý“. Tím zřejmě myslel, že Apple nezavítá do absolutního cenového dna dnešních smartphonů, ale bude se držet někde kolem 60 % ceny „plného“ iPhonu (cca 400 dolarů).

Zdroje: MacRumors.com a 9to5Mac.com

.