Zavřít reklamu

V poslední době se stále více objevují informace o tom, že iPhone může být zanedlouho zcela bez konektorů. Situace s konektory je u Apple složitá. První generace iPhonů a iPadů měly 30pinový konektor. Následně se přešlo na lightning konektor, což ušetřilo značné místo na zařízeních. Zároveň to ale vydláždilo cestu ke kontroverznějšímu odstranění 3,5mm audio konektoru. Konec Lightning konektoru je u iPhone rovněž za rohem. Nabízí se přechod na USB-C, který Apple již používá u posledních iPadů Pro. Zcela vyloučit se nedá ani to, že iPhone nebude mít ani jeden konektor a vše se bude řešit bezdrátově. Důvodů, proč by se tímto směrem měl Apple vydat, je překvapivě mnoho.

Evropská unie v lednu začala opět probírat sjednocení napájecích konektorů. Zrak byl přitom upřen hlavně na Apple, protože se jedná o posledního většího výrobce telefonů, který odmítá USB-C. Řešením může být to, že Apple zruší lightning konektor, ale zároveň nenasadí do iPhonů USB-C. Místo toho se bude používat bezdrátové nabíjení. Po stránce ekologie se jedná rovněž o lepší řešení, protože s jednou bezdrátovou nabíječkou půjdou nabíjet hodinky, sluchátka i telefon.

Bezdrátové nabíjení samozřejmě stále vyžaduje kabel a adaptér, ale oproti klasickému kabelu od telefonu je tu jedna výhoda. Ve většině případů se s bezdrátovou nabíječkou nehýbe a kabel nabíječky tak není vystaven stejnému opotřebení jako lightning kabel. Vyřazení kabelu a nabíječky z balení telefonu by navíc mohlo značně redukovat velikost krabice iPhonu a snížit náklady na dopravu.

Kabel samozřejmě neslouží pouze pro nabíjení, ale i přenos souborů. Obzvlášť důležitý je v případech, kdy chcete přejit do režimu zotavení (Recovery). Pár dní zpátky byly v betaverzi iOS 13.4 objeveny zmínky o tom, že Apple pracuje na bezdrátovém vstupu do Recovery. Obnovit operační systém do původní podoby tak bude v budoucnosti jednodušší. Jedná se o funkci, která je již delší dobu dostupná v Macu. U iOS zařízení však potřebujete vždy kabel.

Další důvod, proč může Apple přemýšlet o zrušení konektorů, je zlepšení zabezpečení. Dostat se do zabezpečeného iPhonu je složité nejen pro hackery, ale i tajné služby. Způsoby prolomení iPhonu jsou různé. Mají však společné to, že vyžadují připojení dalšího zařízení přes konektor. Úplným odstraněním konektoru by tak hackerům značně stížilo práci.

Odstraněním konektoru by se navíc uvolnilo místo uvnitř zařízení. To by následně mohl Apple využít na větší baterii, kvalitnější reproduktor anebo lepší voděodolnost. Samozřejmě je potřeba vzít v potaz i řadu věcí, které se musí vyřešit, než bude možné zcela bezdrátový iPhone vytvořit. V minulém roce se o zcela bezdrátový telefon pokoušel čínský výrobce Meizu a příliš velkou díru do světa neudělal.

zcela bezdratovy iphone FB
.