Zavřít reklamu

V dnešním dílu našeho seriálu o historických událostech v oblasti technologií zabrousíme o něco hlouběji do minulosti – konkrétně do roku 1675, kdy byla založena královská observatoř v Greenwich. Zavzpomínáme ale také na ukončení výroby filmu Kodachrome.

Založení královské observatoře v Greenwich (1675)

Britský král Karel II. založil 22. června roku 1675 královskou greenwichskou observatoř. Observatoř se nachází na kopci v londýnském Greenwich Parku. Její původní část s názvem Flamsteed House byla navržena Christopherem Wrenem a sloužila k astronomickému vědeckému výzkumu. Budovou observatoře procházely čtyři poledníky, přičemž základem pro měření zeměpisné polohy byl nultý poledník ustanovený roku 1851 a přijatý na mezinárodní konferenci roku 1884. Počátkem roku 2005 byla v observatoři zahájena rozsáhlá rekonstrukce.

Konec barevného filmu Kodachrome (2009)

Společnost Kodak 22. června roku 2009 oficiálně oznámila, že má v plánu ukončit výrobu svého barevného filmu Kodachrome. Stávající zásoby se vyprodaly v prosinci roku 2010. Ikonický film Kodachrome spatřil světlo světa v roce 1935, a své využití našel jak ve fotografii, tak i v kinematografii. Jeho vynálezcem byl John Capstaff.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Narodil se Konrad Zuse, jeden z průkopníků počítačové revoluce (1910)
  • Byl objeven Charon, měsíc Pluta (1978)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více