Zavřít reklamu

Se začátkem nové týdne je tu také další díl našeho pravidelného seriálu o významných událostech v oblasti technologií. Tentokrát zavzpomínáme na vypuštění takzvaného Morissova červa v roce 1988 a na rozdělení Hewlett-Packard do dvou samostatných podniků v roce 2015.

Morissův červ (1988)

2. listopadu roku 1988 vypustil tehdy třiadvacetiletý student Cornellovy univerzity Robert Tappan Morris jednoho z prvních počítačových červů, který posléze vstoupil ve známost jako Morris worm nebo též Internet worm. Událost je považována za jednu z prvních hrozeb, která si vysloužila na svou dobu velký zájem ze strany médií. Morris se také stal historicky prvním člověkem, který byl ve Spojených státech obviněn z porušení zákona Computer Fraud and Abuse Act z roku 1986, týkajícího se zneužívání výpočetní techniky a s ní spojené podvodné činnosti. Morris nicméně uvedl, že jím vytvořený červ neměl sloužit k destrukčním účelům, ale ke změření počtu počítačů, připojených k internetu.

Morrisuv cerv
Zdroj

Rozdělení Hewlett-Packard (2015)

Společnost Hewlett-Packard se 2. listopadu roku 2015 rozdělila na dvě. Dva samostatné podniky nesly názvy HP Inc. a Hewlett Packard Enterprise. První jmenovaný měl na starost výrobu a prodej osobních počítačů a tiskáren. Vedení odnože Hewlett-Packard Enterprise se chopila Meg Whitman, která již několik let před rozdělením firmy začala provádět řadu drastických personálních i organizačních kroků. Odnoži HP Inc. pro změnu velel Dion Weisler, který měl z minulosti zkušenosti například z firem Acer a Lenovo.

Další události nejen ze světa technologií

  • Na trase B pražského metra byl otevřen úsek Smíchovské nádraží – Florenc (1985)
  • Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) přijala první stálou posádku (2000)
  • Z Marsu dorazila poslední várka dat z vesmírné sondy Phoenix (2008)
.