Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií se vrátíme do let 1920 a 1989. Připomeneme si totiž narození tvůrce programovacího jazyka APL Kennetha E. Iversona a premiéru historicky prvního dílu dnes již kultovního seriálu The Simpsons.

Narodil se Kenneth E. Iverson (1920)

17. prosince roku 1920 se v Kanadě narodil Kenneth E. Iverson. Iverson se věnoval studiu matematiky na Queen’s University v Ontariu, o něco později získal tituly z aplikované matematiky na Harvardu, kde posléze také vyučoval. Spolu s Adinem D. Falkoffem vyvinul Kenneth E. Iverson v roce 1962 programovací jazyk APL (A Programming Language). Následující desítky let svého života zasvětil Iverson informatice, v roce 1979 obdržel Turingovu cenu za přínos v oblasti teorie programovacích jazyků, matematické notace a vývoje jazyka APL. V roce 1982 se Iverson dočkal ceny IEEE Computer Pioneer Award, v roce 1991 přišla národní medaile za přínos v oblasti technologií.

První epizoda Simpsonových (1989)

17. prosince roku 1989 byla na televizní stanici FOX TV odvysílána historicky první epizoda dnes již kultovního animovaného seriálu Simpsonovi. Satirický kreslený sitcom, který si s oblibou bral na paškál všední životy běžných Američanů, si rychle získal velkou popularitu mezi dospělými, dospívajícími i dětmi. Autorem seriálu je Matt Groening, který vytvořil fiktivní dysfunkční rodinu, složenou z nestárnoucích členů – otce Homera, matky Marge a dětí Barta, Lisy a Maggie. Jednotlivé epizody seriálu postupně získaly půlhodinovou stopáž a vysloužily si promítání v hlavním vysílacím čase. Od chvíle svého prvního uvedení se Simpsonovi dočkali stovek epizod a jednoho celovečerního snímku.

Témata: ,
.