Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho seriálu o významných událostech v oblasti technologií se bude věnovat prvnímu oznámení o chystaném Linuxu, projektu Navio od společnosti Netscape a odchodu Steva Jobse z vedení společnosti Apple. Poslední jmenovaná událost je na zahraničních serverech uváděna v souvislosti s 24. srpnem, v českých médiích se ale kvůli časovému posunu objevila 25. srpna.

Předzvěst Linuxu (1991)

Linus Torvalds zveřejnil 25. srpna roku 1991 na internetové skupině comp.os.minix zprávu, v jejímž předmětu stála otázka, co by si uživatelé přáli vidět v operačním systému Minix. Tato zpráva je dodnes mnohými považována za první náznak toho, že Torvalds pracuje na zcela novém operačním systému. První verze linuxového jádra nakonec spatřila světlo světa 17. září roku 1991.

Netscape a Navio (1996)

Společnost Netscape Communications Corp. 25. srpna roku 1996 oficiálně oznámila, že v rámci snahy o vstup do aliance se společnostmi IBM, Oracle, Sony, Nintendo, Sega a NEC vybudovala softwarovou firmu s názvem Navio Corp. Záměry Netscape byly opravdu odvážné – firma Navio se měla stát konkurentem Microsoftu na poli tvorby operačních systémů pro osobní počítače. Vedení společnosti Netscape doufalo v to, že se její nové firmě podaří vytvořit sérii počítačových aplikací a dalších produktů, které by mohly představovat dostupnější variantu produktů od Microsoftu.

Netscape Logo
Zdroj

Steve Jobs odchází z Applu (2011)

25. srpna roku 2011 došlo k zásadní události v historii společnosti Apple. Zámořské servery hovoří o 24. srpnu, tuzemská média nicméně o Jobsově rezignaci informovala vzhledem k časovému posunu až 25. srpna. Tehdy se Steve Jobs rozhodl ze závažných zdravotních důvodů rezignovat na svůj post generálního ředitele společnosti Apple, na jeho místo nastoupil Tim Cook. Přestože o Jobsově odchodu se spekulovalo již dlouho, pro mnohé bylo oznámení jeho rezignace šokující. Navzdory tomu, že se Jobs rozhodl i nadále setrvat v představenstvu firmy, klesly po oznámení jeho odchodu akcie Applu o několik procent. “Vždy jsem říkal, že kdyby přišel den, kdy bych již nemohl coby šéf Appu splňovat očekávání, budete první, komu dám vědět. Bohužel, ten den právě nadešel,” stálo v Jobsově rezignačním dopise. Steve Jobs zemřel na následky svého onemocnění 5. října roku 2011.

.