Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu o historických událostech v oblasti technologií se hned dvakrát budeme věnovat společnosti Microsoft – jednou v souvislosti se soudním sporem s firmou Apple, podruhé při příležitosti vydání operačního systému Windows 95.

Apple vs. Microsoft (1993)

24. srpna roku 1993 se rozhořel jeden z nejznámějších soudních sporů v moderní historii technologií. Stručně by se dalo říci, že společnost Apple tehdy prohlašovala, že operační systém Windows od Microsoftu závažným způsobem porušuje její autorská práva. Nejvyšší soud nakonec rozhodl ve prospěch společnosti Microsoft s tím, že Apple nepředložil dostatečně pádné argumenty.

Přichází Windows 95 (1995)

24. srpna roku 1995 přišla společnost Microsoft se zásadní novinkou v podobě operačního systému Windows 95. Jeho prodeje předčily veškerá očekávání, a na “pětadevadesátky” dodnes řada uživatelů vzpomíná opravdu v dobrém. Jednalo se o první microsoftí OS řady 9x, předcházela mu řada Windows 3.1x. Uživatelé se kromě řady jiných novinek dočkali ve Windows 95 například výrazně vylepšeného grafického uživatelského rozhraní, zjednodušených funkcí pro připojení příslušenství typu “plug-and-play” a spousty dalšího. Vydání operačního systému Windows 95 provázela mimo jiné masivní a nákladná marketingová kampaň. Nástupcem Windows 95 se stal systém Windows 98, Microsoft ukončil podporu pro Win 95 ke konci prosince roku 2001.

 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více